Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie art 211 c.p.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie art 211 c.p.

buna ziua. vreau sa va cer parerea in legatura cu cazul prietenului meu. a savarsit 2 talharii in luna februarie impreuna cu un prieten de al lui. pe 22 mai a fost chemat la politie in calitate de martor pt una dintre fapte (cealalta fiind lamurita atunci cand s-a intamplay) si a fost transformat in inculpat..deoarece fiind presat de membrii de la politie s-a declarat vinovat si a scris o declaratie cu cele intamplate. prin urmare a stat 24 de ore in arest dupa care i s-au dat 16 zile de arest preventiv. pe data de 6 iunie trebuia sa iasa dar azi 04.06.2013 s-a prelungit mandatul pana pe 27.06.2013. avocatul pe care il are ii apara pe amandoi inculpati dar noi (membrii familiei) nu prea suntem incantati de el. ne preseaza sa ii dam un raspuns daca vrem sa mergem incontinuare cu el. nu prea sta la discutii cu noi ca sa ne explice ce si cum sta treaba. acuma nu stim daca sa il schimbam sau sa mergem incontinuare cu el mai departe. si as vrea sa stiu daca exista sansa sa ii elibere si sa ii judece in libertate . va pot da mai multe detalii despre caz daca doriti sa ma ajutati..sa ma lamuriti mai exact. multumesc
1. Daca este avocat angajat in cauza atunci are obligatia de a va onforma si a va da detalii despre stadiul dosarului si ce urmeaza sa se intample

2. Este pe undeva firesc sa insiste sa stie daca este in continuare avocat ales pt a sti sa-si pregateasca apararea, pt a face demersurile necesare, pt a-si trece acest dosar in agenda care poate fi aglomerata si apoi sunteti nemultumiti daca nu se poate prezenta la un termen despre care a fost anuntat prea in scurt...

3.In legatura cu speta, din pacate este destul de posibil ca starea de arest sa se prelungeasca atat in cursul urmaririi penale, cat si pe tot parcursul judecarii in fond a cauzei. Asa se intampla in cazul acestui gen de infractiuni, care este una considerata destul de grava. Abia prin hotrarea de fond, daca se pronunta o pedeapsa cu suspendare sa poata fi pus liber.....

Sigur ca nu eu dau solutia in cauza, ca nici nu stiu detaliile concrete ale cazului, dar in general se intampla cum v-am spus anterior....

Trebuie facuta bine apararea, daca a recunoscut fapta va beneficia de prevederile art.320 indice 1 sI se vor reduce limitele de pedeapsa cu 1/3.
foarte greu iese afara din arest daca au apucat sa il "bage" . relatia cu avocatul trebuie sa fie bazata pe incredere !