Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile romanilor cu cetatenie straina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile romanilor cu cetatenie straina

romanii cu cetatenie straina au acelasi drepturi in tara? ( Romania ). Mai exact asi vrea sa stiu daca, dobindind cetatenie norvegiana, pot beneficia de drepturile de exploatare a pamintului extravilan mostenit de la parinti, ( ambii decedati ) unica mostenitoare, cu succesiune. itluri de proprietate,ridicare de drepturi cuvenite in cazul incheierii unui contract de folosinta tip arenda, dreptul de a cumpara o casa in Romania , pentru a ma retrage la pensie in tara.
nicoleta1958, utilizator
Daca nu renuntati la cetatenia romana nu pierdeti nici un drept din Romania.
In Norvegia nu se acorda dubla cetatenie. Deci Dv. spuneti ca imi pierd toate drepturile renuntind la cetatenia romana?