Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS pentru alocatie copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS pentru alocatie copil

Este adevarat ca trebuie sa se plateasca CASS pentru alocatia (de 42 RON) copilului?

Nu.

Legea 95/2006

ART. 213
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:

a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;