Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocarea donatiei

Domnul X, in varsta de 80 ani, (tatal meu) si Doamna X au donat casa si terenul aferent fiicei Doamnei X si nepoatei acesteia, care la randul lor au donat cu acordul Dom si Doamn X altei nepoate ei rezervandu-si doar dreptul de habitatie. Dupa decesul Doamnei X lucrurile au degenerat, adica familia Doamnei X a inceput sa se comporte f. urat cu D. X...jigniri, loviri, limitarea dreptului de a folosi casa, limitarea dreptului la vizite din partea fiicelor si a familiei Domnului X. Acum Domnul X locuieste cu o nepoata si fiica acesteia, intr-o mica parte a casei, dar zilnic sunt jigniti cum ca ar fii amanti, Domnul X nu are voie sa foloseasca bucataria, fiind nevoit sa spele vasele in baie,, motivatia fiind ca..nepoata Doamnei X ceea care a primit donatia) a cumparat ghiuveta. Domnul X are o fiica Down de 44 ani ( handicapata grad 1 f. grav), din prima casatorie, care locuia cu mama ei. Actualmente mama ei paralizata in scaunul cu rotile, nu mai este capabila sa ingrijeasca persoana cu handicap, deaceea Domnul X trebuie sa i-a el fiica in ingrijire. Acest lucru nu este posibil in conditiile actuale in care domnul X traieste. Avand in vedere motivele expuse mai sus Domnul X poate revoca Donatia facuta?
Buna ziua,
Din pacate va fi foarte greu, daca nu imposibil avand in vedere donatiile succesive.
Donatia s-a facut sub clauza de abitatie viagera?
av. Gabriel Klein Kiritescu
clauza este de habitatie...adica are dreptul doar sa locuiasca in casa..nu este uzufruct viager