avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatie in UE cu dovada de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatie in UE cu dovada de circulatie

as dori si eu o informatie.pot circula cu dovada de circulatie in tari UE si non-UE?Dovada este prelungita in fiecare luna.permisul este retinut pana la finalizarea dosarului penal.este vreo posibilitate de al ridica mai devreme?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In mod normal in afara tarii nu se poate circula decat daca persoana are permisul in buzunar.
Cel mai bine ar fi sa intrebati la politia rutiera.
Ei pot sa stie si care este situatia in alte state.
Fiecare stat in parte are dreptul de a-si stabili propriile reguli de drept.

Varianta cu rezolutia tradusa ar putea constitui o varianta rezonabila dar numai in conditiile in care in statul respectiv se recunoaste acest inscris.
Este posibil ca in Germania sa nu existe probleme dar in Italia sa existe probleme...
Ar trebui sa stie exact cum se prezinta situatia in fiecare stat pe care il va tranzita.
Eu cunosc numai cazuri in care clientii mei aveau si permis roman retinut pe la politie ( si dovada pentru a circula pe teritoriul Romaniei) si permis din alt stat in buzunar si din acest motiv nu au avut probleme niciodata.


Pana in momentul in care mi s-a dat sentinta in dosarul de vatamare corporala din culpa am profesat in meseria de conducator auto si am efectuat transport intern si international de marfa in aproape toata europa si nu am avut nici o problema in afara de vamesii romani care au incercat sa ma intimideze prin faptul ca "nu am voie sa conduc in afara tarii cu dovada" dar le-am demonstrat ca acea rezolutie eliberata de procuror iar ulterior incheiere eliberata de judecatorie nu tinea loc de dovada ci de permis de conducere..aveam asupra mea si o copie legalizata si "conform cu originalul" a permisului de conducere.multi s-au contrazis ca nu pot conduce in afara tarii dar nu am avut absolut nici o problema..
Referitor la detinerea a 2 permise eu stiam ca este interzis acest lucru...
Cred ca gaselnita in cazul dvs. a fost aceea a copiei conforme cu originalul dupa permisul de conducere.
Dovada nu constituie insasi permisul in materialitatea sa, ci dovada dreptului de a conduce, dar din moment ce aveati dovada si copie conforma cu originalul dupa permis ( acesta aflandu-se la politie din varii motive) mie imi pare corect sa nu existe probleme.
Facand dovada ca permisul se afla la politie, pe cale de consecinta insemna ca posedati permis dar din motive independente de vointa dvs. nu se afla la dvs.

Insa, in alte cazuri este greu de spus daca vor avea si altii noroc ca dvs.
Cunosc un caz in care un conducator auto dintr-o tara membra UE a fost implicat intr-un accident de circulatie pe teritoriul Romaniei. Permisul de conducere i-a fost retinut eliberandu-i-se o dovada care trebuia prelungita lunar. Cu aceasta dovada respectivul conducator auto a circulat in tarile Ue fara nicio problema.
In acest caz sunt 2 aspecte de fapt.
1.Daca politia romana il lasa sa iasa tin tara.
2.Daca ar avea probleme in tarile UE, sau in care dintre tari.

Politia rutiera trebuie sa cunoasca in mod precis reglementarile din alte state si in care se poate conduce.

Opinia neoficiala a politiei rutiere este,din cate cunosc eu, ca nu se poate circula in strainatate cu dovada.

Sfatul meu ar fi sa adresati o cerere in scris la politia rutiera si sa va comunice raspunsul in scris, in mod oficial.
Daca raspunsul pe care l-ati primi in scris nu v-ar conveni nu ar ramane decat sa vedeti in ce fel va ajuta alte reglemetari internationale.
Cel mai sigur pentru a nu avea probleme la iesirea din tara ar fi sa existe un inscris pe care sa il poata arata in caz de necesitate (ma refer la un inscris oficial emanat de la politia rutiera).

Probabil ca exista o conventie europeana intre statele UE si acestea recunosc anumite drepturi pentru cetatenii lor.
Insa, exista si posibilitatea ca respectiva conventie sa nu fie ratificata de toate statele membre ale UE.

Nefiind un document securizat si tradus intr-o limba de circulatie internationala sunt curios ce ar intelege un politist din UE cand il verifica, dar probabil ca asta nu are relevanta, sa-l incurajam sa plece cu dovada ca se descurca omul la fata locului.

Alte discuții în legătură

Permis auto pierdut Rodica Drumea Rodica Drumea permis auto obtinut in Italia pierdut in Romania. cum trebuie procedat in aceasta situatie? Mai poate conduce si cat timp? (vezi toată discuția)
Dovada provizorie. conducere in afara tarii Cristianna Cristianna Buna ziua!Se poate circula in strainatate cu dovada provizorie?Banuiesc ca nu,dar vreau sa stiu daca exista o solutie pentru astfel de probleme.Se poate face ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere suspendat in anglia cmf139 cmf139 Am primit o interdictie de a mai conduce in Anglia pe timp de un an datorita nivelului de alcool in timpul verificarii de catre politie. Mentionez ca permisul ... (vezi toată discuția)