Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infintare firma minori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infintare firma minori

Soara mea doresc infintarea unei firme (SRL) pe numele copiilor care deocamdata sunt minori. Au 17, respectiv 16 ani. Este posibil?
Pentru SRL asociatii trebuie sa fie majori. Ca exceptie, pot fi asociati si minorii care sunt mostenitorii legali conform certificatului de mostenitor si au numit un curator. M-as risca sa fac o interpretare a art. 40 din noul cod civil raportat la art. 291 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale prin care minorul ar dobandi capacitatea deplina de exercitiu anticipata printr-o hotarare a instantei, dar recunosc, in practica nu am intalnit inca un asemenea caz.