Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri UE nerambursabile fara cofinantare
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri UE nerambursabile fara cofinantare

Buna ziua sunt interesat sa imi deschid o pastravarie am tot citit pe aici mai multe topicuri si tot nu sunt foarte lamurit de aceea am facut aces post ,sper sa nu fi deranjjat prea mult. Intrebarea este daca mai sunt valabile fonduri pentru acest tip de afacere dar mai important nelamurirea mea este in ceea ce priveste cofinantarea proiectului. Am citit ghidul solicitantului de la amblele linkuri pe care le-am gasit la dumneavoastra pe site am inteles ca in cadrul SRL-D se ofera posibilitatea de a face imprumut si a garanta cu proiectul sau ceva de genu dar nu finanteaza astfel de proiecte iar in cadrul PNDR nu prea am inteles eu prea mare lucru. In unul dintre topicuti am gasit un raspuns ca fondurile se pot da si avans... Deci pana la urma trebuie sa vin eu cu bani necesari sa ridic proiectul si abea la sfarsit se va deconta investitia sau se pot da bani in avans si daca se respecta proiectul finantarea va continua. Va multumesc anticipat si scuze pt deranj.
In general procedura este aceea de a cheltui banii si a ti se rambursa cota aferenta. Banii pot provenii din contributie proprie si / sau credit bancar. Prin exceptie exista si posibilitatea unei prefinantari din partea Guvernului solutie pe care eu nu o recomand pentru ca este una greoaie care intarzie proiectul pentru ca de cele mai multe ori banii de la guvern nu vin imediat ( s - au intamplat si intarzieri de mai mult de 6 luni de zile ) .....
Pentru pastravarie exista un program dedicat Programul pentru pescuit :
[ link extern ]
[ link extern ] /
Astfel de activitati nu se finanteaza pentru SRL-D si nici prin PNDR.
Puteti lua legatura cu OJPDRP oficiul judeţean de plăţi pentru dezvoltare rurală şi pescuit din judetul dvs pentru detalii.