Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

numele meu este feier ana nascuta in 1958 octombrie 12,si as dori sa stiu cand pot iesi in pensie anticipata si perioada lucrata in strainatate - italia -cum se recunoaste?
am nascut si crescut 4 copii,am si 10 ani de grupa 2-a.vechime 31 ani.
multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr.a II-a d munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/3 - 2/0 = 59 de ani si 3 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni (31/0 + 2/6 = 33 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in ianuarie 2018;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in ianuarie 2015.

4. - Perioada lucrata in Italia este luata ca stagiu de cotizare si in Romania.
- Pentru aceasta trebuie sa mergeti la Casa de Pensii si sa completati formularul E207 - "Certificat pentru cariera asiguratului".
- De restul formalitatilor se va ocupa Casa de Pensii.
- Daca aveti in Italia un stagiu de cotizare de 5 ani si 9 luni atunci veti indeplini conditia pentru pensie anticipata (fara diminuare).

5. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu mai prevede reducerea varstei de pensionare pentru femeile care au nascut un anumit numar de copii.