Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Un bărbat se prezintă la pompele funebre.
- Ştiţi, mi-a murit soacra şi aş dori să ştiu ce posibilităţi există pentru a o conduce cât mai onorabil pe ultimul drum.
- Păi, domnule dragă, întâi si-întâi, există varianta obişnuită: o punem într-un sicriu şi o înhumăm. Mai există încă o variantă: incinerarea. Pe care o doriţi?
- Pentru siguranţă, dacă este posibil, aş dori ambele variante.
Umor medical
La 18 ani, m-am dus la un medic pentru un consult. Am fost trimisă la alţi patru de diverse specialităţi, pipăită, dezbrăcată de fiecare dată, mi s-au făcut diverse măsurători, mi s-au prescris medicamente pentru o zi şi am fost chemată din nou a doua zi la consultaţie...
Am împlinit 55 de ani, m-am prezentat la un medic, am cerut o consultaţie generală, mi-a luat pulsul, mi-a prescris medicamente pentru o lună, fără a mă dezbrăca sau pipăi ...
Ca să vezi ce rapid s-a dezvoltat medicina !

O tânără vine la doctor cu un bebeluş în braţe.
Tanara:
-Domn doctor, cred că micuţul e bolnav. Deşi mănâncă bine, a pierdut 300 g în ultima săptămână.
Doctorul:
-Nicio grijă, rezolvăm. Suge la piept sau îi daţi lapte praf ?
Tanara:
-De la piept, domnule doctor.
Doctorul:
-Atunci vă rog să vă dezbrăcaţi ca să vă examinez.
Tânăra îşi dă bluza jos, îşi desface şi sutienul. Doctorul îi palpează sânii, o mulge, examinează îndeaproape sfârcurile şi, în cele din urmă, nedumerit, pune gura şi suge de la ambii sâni. Apoi, radios, pune diagnosticul:
Doctorul:
-Bineînţeles că slăbeşte copilul, dumneavoastră nu aveţi lapte, doamnă !
Tanara:
-Normal: eu sunt mătuşa copilului, dar oricum, îmi pare bine că am venit cu el azi !

Doctore, am fost la dumneavoastră acum vreo trei ani şi mi-aţi spus să mă feresc de umezeală.
- Da, da, îmi amintesc.
- Am venit să vă întreb dacă pot să fac o baie ...
- Ce vârstă aveţi ?
- 28 de ani.
- Aşa aţi spus şi la ultimul control, acum 2 ani.
- Sunt consecventă, domnule doctor.
Va continua.
Umor medical 1
Nevasta unui miliardar se interesează la doctorul care urma să-i opereze soţul:
- Mai există speranţe, domnule doctor ?
- Depinde ce anume speraţi !

Un bolnav se duce la doctor pentru că tuşea des:
- Dom' doctor, tuşesc rău.
Doctorul îi recomandă:
- Fumează numai zece ţigări şi vino la control peste o săptămână.
Peste o săptămână, vine pacientul tuşind şi mai rău.
- Ai fumat, măi, numai zece ţigări ?
- Da, răspunde pacientul.
- Şi, înainte, câte ţigări fumai ? îl întreabă doctorul.
- Până mi-aţi recomandat, nu fumasem nicio ţigară ...

- Doctore, trebuie să mă ajutaţi, soţul meu este grav bolnav: mă crede câine !...
- Şi cum se manifestă ?
- Îmi cere să-i fiu credincioasă mereu !
Va urma
Umor medical 2
Înaintea anesteziei, pacientul îl întreabă pe chirurg:
- Domnule doctor, ce şanse am ?
- Execut operaţia pentru a suta oară.
- Oh, atunci sunt liniştit.
- Normal. Odată şi odată trebuie să-mi reuşească !

La psihiatru se prezintă un barman.
- Domnule doctor, ieri a intrat un client în bar, a cerut un coniac, l-a băut, după care a mâncat tacticos paharul, cu excepţia piciorului. Credeţi că este nebun ?
- Mai mult ca sigur ! Piciorul este partea cea mai gustoasă !...

Un medic îşi conduce studenţii printr-un ospiciu, la practică. Le arată, într-o rezervă, un bărbat cu privirile rătăcite.
- Vedeţi, acest bărbat şi-a pierdut minţile, fiindcă femeia cu care a vrut să se căsătorească l-a refuzat. Vom trece la rezerva alăturată, unde este internat cel care a luat-o ...
Va urma
Umor medical 3
Vine o femeie la cabinet cu nasul umflat. Doctorul o întreabă:
-Ce aţi păţit ?
-O albină, răspunde femeia...
-S-a pus pe nasul dumneavoastră ?
-Da !....
-V-a înţepat ?
-N-a avut timp, că soţul meu a şi lovit-o... cu lopata de la barcă !...

Doctorul dictează asistentei un diagnostic în latină.
Pacientul:
-Domnule doctor, sufăr de vreo boală rară ?
Doctorul:
-Da' de unde ! Jumătate din cimitir e plin cu cei care au avut boala dumneavoastră !

- Domnule doctor, taică-meu a trăit nouăzeci de ani ! Credeţi că am şanse să apuc şi eu această vârstă ?
- Fumezi ?
- Nu.
- Bei ?
- Niciodată !
- Înseamnă că-ţi plac femeile ...
- Niciodată nu mi-am înşelat soţia !
- Atunci, de ce mama dracului vrei să trăieşti nouăzeci de ani ?!
Va urma