Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Umor medical 4
Un tip se trezeşte în ambulanţă:
- U... u... unde mă duceţi ?!
- La morgă !
- Păi ... n-am ... murit !
- Mai stai ... încă n-am ajuns !...

Pacientul:
-Îmi puteţi da un sfat pentru o viaţă mai lungă ?
Doctorul:
-Să vă căsătoriţi !
Pacientul:
-Ajută ?
Doctorul:
-Concret, nu ! Dar gândul de viaţă lungă nu va mai veni niciodată.

- Doctore, nu i-aţi putea admininstra soţului meu un medicament pentru a visa noaptea peşte ?
- De ce ? E cumva pescar ?
- Nu, dar de vreo două luni visează noapte de noapte vrăbii.
- Şi ce vă deranjează, peşti sau vrăbii, nu e totuna ?
- Nu, că daca ar visa peşti, nu ar mai ciripi.
Va urma
Umor medical 5
Un ziarist vrea să scrie un reportaj de la spitalul de nebuni. Doctorul îi explică:
- Periodic, le dăm nebunilor câte un test. Care reuşeşte să îl treacă, îi dăm drumul. De exemplu, acum am umplut o cadă cu apă. Lângă cadă avem o linguriţă, un pahar şi o găleată şi le cerem nebunilor să golească apa din cadă.
Ziaristul spuse:
- Foarte simplu, orice om sănătos ar folosi găleata !
Doctorul ripostează:
- Greşit, un om normal ar trage dopul de la cadă. Ce pat preferaţi, jos sau sus ?

Medicul cardiolog intră în goană la morgă, strigând:
- Scoate-l repede pe numărul trei ! Nu pulsul lui s-a oprit, ci ceasul meu !...

O prostituată se duce să o consulte un ginecolog.
- Pierdeţi mult la ciclu ? o întreabă doctorul.
- Foarte mult ! Cel puţin un milion pe noapte ...
Va urma
Umor medical 6
- Dom' doctor, bărbatul meu mă înşeală !
- De unde ştiţi ?
- Am patru copii şi nici unul nu seamănă cu mine ...

O femeie la doctor.
- Domn' doctor, aţi uitat că de trei minute stau cu limba scoasă ?
- N-am uitat, dar vreau să scriu reţeta în linişte ...

Cabinetul unui psihiatru. Se deschide uşa şi intră un bărbat, în patru labe, cu ceva în gură.
Psihiatrul:
-Vai ! Cine a venit la noi ? O pisicuţă ?
Bărbatul se târâie până în colţul cabinetului.
Psihiatrul (urmărindu-l):
-Un căţeluş ?
Bărbatul trece cu mâna pe lângă perete şi se târâie în celălalt colţ.
Psihiatrul (nu renunţă aşa uşor):
-Ah ! Cred că e un arici ! Nu ? O broască ţestoasă ?
Bărbatul scoate un cablu din gură şi zice:
- Auziţi ? Mă lăsaţi şi pe mine să vă trag netul sau nu ?
Va urma
Umor medical 7
Un chirurg vizitează o blondă splendidă după operaţie:
- Totul merge bine ...
Ea era trează, aşa că, după ce o examinează, îl întreabă:
- Şi după cât timp voi putea face sex din nou, domnule doctor ?
Chirurgul, încurcat, făcu o mică pauză, lucru care păru s-o alarmeze pe biata fată.
- Care-i problema, doctore ? Am să mă fac bine, nu-i aşa ?
El răspunde:
- Sigur c-ai să te faci bine ... Doar că nimeni nu mi-a mai pus întrebarea asta după o operaţie de amigdalita.

- Doctore, aţi recomandat soţiei mele să se ducă la băi. E bolnavă ?
- Nuuu ! Dumneavostră aveţi nevoie de linişte !...

Un bărbat avea febră mare, aşa că soţia l-a dus la doctor. După o consultaţie, doctorul se pronunţă:
- Doamnă, soţul dumneavoastră are nevoie de odihnă. Am să vă prescriu nişte somnifere.
- Vă mulţumesc, domnule doctor. Şi când trebuie să i le dau ?
- Nu-s pentru el: sunt pentru dumneavoastră !...
Va urma
Umor medical 8
Doctorul:
-Mi-aţi ascultat sfatul şi aţi dormit cu fereastră deschisă ?
Pacientul:
-Da.
Doctorul:
-Deci v-a dispărut complet astmul de care sufereaţi ?
Pacientul:
-Nu, dar mi-au dispărut ceasul, televizorul, iPod-ul şi ... laptopul !

Nelu, puţin abţiguit, merge la doctor, acuzând dureri de cap. Doctorul îl consultă, după care îi spune:
- Nu pot să pun un diagnostic bolii dumneavoastră astăzi. Cred că de vină este alcoolul.
- Nicio problemă, doctore, am să revin când sunteţi treaz !...

- Doctore vreau să vă mulţumesc pentru medicamentul prescris.
- Te-a ajutat, văd, nu-i aşa ? Cât ai luat din el, câte sticluţe ?
- Nici una. Unchiul meu a băut una şi eu am moştenit o casă de toată frumuseţea !
Va urma