Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
No… Până la urmă, capra ce este ? Animal, poziție sau tradiție ? Lămuriți-mă și pe mine.

Nu mai scumpiți benzina, că eu nu fac școala de șoferi să merg tot pe jos.

Cică toți proștii au noroc în dragoste …
Uite-așa mi-am dat seama că-s deștept !

Ardelenii contestă codul portocaliu de caniculă.
Tot ce-i sub 40 de grade intră la categoria ”răcoritoare”.

Amantă – Cascadoare profesionistă care înlocuiește soția în scenele de sex sălbatic …

Un tip îl întreabă pe Dumnezeu:
– Doamne, de ce toate fetele sunt drăguțe, dulci, grațioase, iar femeile sunt nasoale și sâcâitoare ?
Domnul îi răspunde:
– Pentru că pe fete le creez eu, iar femeile le faceți voi !
– Vii weekend-ul viitor la mare ?
– Nu pot, trebuie să merg la o nuntă, chiar dacă nu am chef.
– Hai, fată, poate pleci mai devreme.
– Ok, arunc buchetul și vin.

Bunicu’ mereu ne spunea:
– Să nu te-ncrezi în curentul electric … că-i curvă … Plătești, plătești, dar n-ai voie să pui mâna !

– Vreau să te cer de nevastă cu inelu’ bunicii.
– Și atunci ce căutăm în cimitir ?
– Dă-mi lopata și taci.

Ăla care ai fost la nevastă-mea aseară, vezi că dimineață când ai plecat, ai luat geaca mea din greșeală. Adu-mi dreacu actele și cheile, să pot merge la serviciu.

– Nu știu dacă băutura singură poate ucide, dar combinată cu tutun și femei o face cu siguranță !
– De unde știi ?
– Îl știi pe Vasile ?
– Da, ce-i cu el ?
– Aseară, când stăteam cu el și cu 2 fete într-un bar și eram deja la a opta bere și al treilea pachet de țigări, a intrat nevastă-sa și l-a împușcat !
M-a întrebat nevastă-mea ce vreau de ziua mea.
– O pușcă !
– Nu pușcă, altceva.
– Dar eu vreau pușcă !
– Nu primești nicio pușcă ! Cine-i șeful în casa asta ?
– Tu, dar dacă aș avea o pușcă …

– Puișor, de ce ai venit așa târziu acasă ?
– M-a oprit doamna învățătoare pentru că n-am vrut să denunț pe cineva.
– Bravo, fiule ! Ai făcut un gest lăudabil, dar despre cine era vorba ?
– Doamna voia să știe cine l-a omorât pe Mihai Viteazul !

Bulă stătea cocoțat într-un cireș din livadă. Vine paznicul și-l întreabă:
– Bă, ce cauți acolo ?
– Mănânc mere !
– Care mere, mă, că ăsta-i cireș !
– Mi-am adus de acasă.

– Mă, nesimțitule, de ce n-ai venit azi-noapte acasă ?!
– Nu mi-a fost somn …
Umor negru
O ambulanță gonește pe străzi și, la o intersecție răstoarnă și accidentează un pieton. Șoferul coboară imediat, ridică victima, o instalează pe targă și continuă drumul spre spital. La un moment dat, se întoarce zâmbind spre accidentat și îi spune:
– Ce noroc formidabil ați avut că treceam pe aici !
La doctor
– Scoateți dinții fără dureri ?
– Nu întotdeauna. Ieri, de exemplu, mi-am luxat mâna la o extragere !

Medicul stomatolog încearcă să-și liniștească pacientul:
– Aveți nevoie de calm și de curaj. Nu vă fie frică. Strângeți bine din dinți și deschideți gura !

Un asistent îi atrage atenția medicului chirurg:
– Domnule doctor, într-o lună ați distrus trei mese de operație. Nu mai tăiați atât de adânc !

– D-le doctor, mă doare capul când mă dau jos din pat !
– Încearcă să cobori prima dată cu picioarele !

– Doctore, când mă duc la vânătoare și nu împușc nimic, mă îngălbenesc, văd roșu înaintea ochilor. Pe urmă … treaba asta îmi dă gânduri negre, nu pot să dorm și fac noapte albă …
– De ce nu vă angajați la Policolor ?

– Dom’ doctor, am cinci organe sexuale !
– Incredibil ! Și cum vă vin chiloții ?
– Mănușă !

Un tânăr chirurg, proaspăt sosit de pe băncile facultății, își începe activitatea la un spital. După prima zi de lucru, la ieșirea din sala de operație, își întreabă asistenta, și ea tot în prima zi de lucru:
– Ei, cum ți se pare că ne-am descurcat, așa, pentru prima zi ?
– Excelent, domnule doctor. Ați rezolvat foarte repede și foarte bine toate operațiile programate pentru astăzi: ați scos un apendice, ați operat o fractură deschisă, ați scos o fiere și ați făcut o micșorare de stomac exact ca un doctor cu experiență. Dacă mă gândesc bine, e posibil, totuși, să fi făcut o mică eroare.
– Nu prea cred. Ce eroare ?
– Între operații, nu trebuia cumva să schimbăm pacientul …?