Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ALOCATIA DE STAT PENTRU COPII
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ALOCATIA DE STAT PENTRU COPII

ALOCATIA DE STAT PENTRU COPII ESTE UN DREPT SAU UN VENIT.Asi dori o explicatie constitutionala si juridica!:sorry:
1. Alocatia de stat este un drept prevazut in lege dar este si un venit al familiei.

2. Precizati la ce va foloseste aceasta informatie.
La ajutorul social.
1. Din Legea 416/2001 (actualizata) privind venitul minim garantat:

ART. 8
(1) La stabilirea venitului net lunar al familiei sau, după caz, al persoanei singure se iau în considerare toate veniturile pe care membrii acesteia le-au realizat în luna anterioară depunerii cererii, inclusiv cele care provin din drepturi de asigurări sociale de stat, asigurări de şomaj, indemnizaţii, alocaţii şi ajutoare cu caracter permanent, indiferent de bugetul din care se suportă, obligaţii legale de întreţinere şi alte creanţe legale, cu excepţia burselor de studiu şi a burselor sociale, precum şi a sprijinului financiar prevăzut de Hotărârea Guvernului nr.1.488/2004 privind aprobarea criteriilor şi a cuantumului sprijinului financiar ce
se acordă elevilor în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu", cu modificările şi completările ulterioare.

2. Pentru mai multe amanunte puteti citi Legea 416/2001 pe: [ link extern ]