Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de TVA - factura fara TVA in spatiul UE?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de TVA - factura fara TVA in spatiul UE?

buna ziua,
Situatia existenta: in romania exista o firma neplatitoare de TVA care emitea facturi catre o firma din UK tot neplatitoare de TVA, binenteles fara TVA.
De curand insa firma din UK a devenit platitoare de TVA, iar contabilul ne-a comunicat ca:
1. Si noi trebuie sa devenim platitori de TVA
2. chiar daca am fi platitori de TVA am pute emite facturi catre firma din UK fara TVA (desi atat noi cat si ea suntem platitori de TVA).

Intrebarea mea: sunt adevarate cele 2 afirmatii?
ionutr81 a scris:

buna ziua,
Situatia existenta: in romania exista o firma neplatitoare de TVA care emitea facturi catre o firma din UK tot neplatitoare de TVA, binenteles fara TVA.
De curand insa firma din UK a devenit platitoare de TVA, iar contabilul ne-a comunicat ca:
1. Si noi trebuie sa devenim platitori de TVA
2. chiar daca am fi platitori de TVA am pute emite facturi catre firma din UK fara TVA (desi atat noi cat si ea suntem platitori de TVA).

Intrebarea mea: sunt adevarate cele 2 afirmatii?

Ca sa se poata raspunde trebuie sa precizat ce vindeti, si despre ce sume e vorba. Exista reguli si o groaza de exceptii la TVA.

salut,
Este vorba in general de servicii software (CAEN 6202) si servicii de marketing/publicitate.
In total facturile lunare se situeaza in jurul a 6-8 000 euro.
ionutr81 a scris:

salut,
Este vorba in general de servicii software (CAEN 6202) si servicii de marketing/publicitate.
In total facturile lunare se situeaza in jurul a 6-8 000 euro.

Potrivit art.158^2 Registrul operatorilor intracomunitari (ROI), din Cod fiscal:

(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:

c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

Iar potrivit ART. 133 Locul prestării de servicii:

(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana îşi are sediul activităţii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primeşte serviciile. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primeşte aceste servicii îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Deci din ce spuneti partenerul din UK este persoana impozabila si deci la prestarile mentionate se aplica 133 (2) si 158^2 (1) c), adica raspunsul este:

1. Da si mai mult trebuie sa va inregistrati in ROI.
2. Da factura e fara tva intrucat se aplica scutirea de la 133 (2).
Ioan Petru Butariu, Contabil
multumesc pentru raspuns.
O ultima intrebare: daca persoana juridica din UK (sa zicem ca pe viitor vom avea un partener neplatitor de TVA) ar fi neplatitoare de TVA pe cand noi suntem in RO platitori, la emiterea facturilor catre ei trebuie re-introdus TVA-ul?
ionutr81 a scris:

multumesc pentru raspuns.
O ultima intrebare: daca persoana juridica din UK (sa zicem ca pe viitor vom avea un partener neplatitor de TVA) ar fi neplatitoare de TVA pe cand noi suntem in RO platitori, la emiterea facturilor catre ei trebuie re-introdus TVA-ul?

Norme art 133 (2) din Codul fiscal:

(9) În cazul serviciilor pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de persoane impozabile stabilite în România, atunci când beneficiarul este o persoană impozabilă stabilită în alt stat membru şi serviciul este prestat către sediul activităţii economice sau un sediu fix aflat în alt stat membru decât România, prestatorul trebuie să facă dovada că beneficiarul este o persoană impozabilă şi că este stabilit în Comunitate. Se consideră că această condiţie este îndeplinită atunci când beneficiarul comunică prestatorului o adresă a sediului activităţii economice sau, după caz, a unui sediu fix din Comunitate, precum şi un cod valabil de TVA atribuit de autorităţile fiscale din alt stat membru, inclusiv în cazul persoanelor juridice neimpozabile care sunt înregistrate în scopuri de TVA. Dacă nu dispune de informaţii contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit în Comunitate are statutul de persoană impozabilă:

a) atunci când respectivul client i-a comunicat codul său individual de înregistrare în scopuri de TVA şi dacă prestatorul obţine confirmarea validităţii codului de înregistrare respectiv, precum şi a numelui/denumirii şi adresei aferente acestuia în conformitate cu art. 31 din Regulamentul (UE) nr. 904/2010 al Consiliului din 7 octombrie 2010 privind cooperarea administrativă şi combaterea fraudei în domeniul taxei pe valoarea adăugată;

b) atunci când beneficiarul nu a primit încă un cod individual de înregistrare în scopuri de TVA, însă îl informează pe prestator că a depus o cerere în acest sens, şi dacă prestatorul obţine orice altă dovadă care demonstrează că clientul este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă care trebuie să fie înregistrată în scopuri de TVA, precum şi dacă efectuează o verificare la un nivel rezonabil a exactităţii informaţiilor furnizate de client, pe baza procedurilor de securitate comerciale normale, cum ar fi cele legate de verificarea identităţii ori a plăţii. Dacă nu dispune de informaţii contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit în Comunitate are statutul de persoană neimpozabilă atunci când demonstrează că acel client nu i-a comunicat codul său individual de înregistrare în scopuri de TVA, aplicându-se celelalte reguli prevăzute de art. 133 din Codul fiscal, în funcţie de natura serviciului. Prevederile prezentului alineat se completează cu prevederile alin. (4).

Si atunci se aplica art 133 (3) CF

(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă şi-a stabilit sediul activităţii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Adica factura cu TVA 24%.
Ioan Petru Butariu, Contabil