Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren intravilan arabil- vreau sa-l transform in teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren intravilan arabil- vreau sa-l transform in teren intravilan curti constructii

Care este legea ce reglementeaza acest domeniu si pasii de urmat.
Multumesc!
Este vorba despre o decizie a Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliar (ANCPI) din 2012 si are urmatorul text:

Art. 1. (1) Scoaterea definitiva din circuitul agricol a imobilelor situate in intravilan. aprobat
potrivit legii, se face prin autorizatia de construire.
(2) Continutul documentaliilor pentru imobilele prevazute la alin. (1) se stabileste prin
regulament aprobat prin ordin al directorului general al Agentiei Nationale de Cadastru si
Publicitate Imobiliara.
(3) Imobilele din intravilanul localitatilor, aprobat potrivit legii, prin PUG si/sau PUZ, pentru
care s-au emis autorizatii de construire se considera scoase din circuitul agricol In
intregime, daca proprietarul nu solicita mentinerea categoriei de folosinta agricola pentru o
parte din imobil.
(4) in cazul imobilelor prevazute la alin. (1), daca proprietarul solicita scoaterea din
circuitul agricol numai pentru o parte din suprafata imobilului, restul pastrandu-si categoria
de folosina agricola, In documentatia cadastrala de prima inregistrare/actualizare se vor
evidenia parcelele, pe categorii de folosinta.
(5) Scoaterea temporara din circuitul agricol a imobilelor situate in intravilan se face in
baza unei documentatii intocmita conform prevederilor Regulamentului privind continutul
documentatiilor referitoare la scoaterea terenurilor din circuitul agricol, aprobat prin Ordinul
comun MAPDR/MAI nr. 897/798/2005, pana la aparitia unui Ordin comun MADR/ANCPI.
Art. 2. Scoaterea definitiva/temporara din circuitul agricol a terenurilor situate in extravilan
se face in baza unei documentatii intocmita conform prevederilor regulamentului
mentionat la art.1 alin. (5).
Art. 3. (1) Oficiile teritoriale sunt responsabile, prin registratorul-sef/registratorul
coordonator, de comunicarea catre Directia pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala
judeteana a tuturor Incheierilor cu privire la Inscrierea in evidentele de cadastru si carte
funciara a imobilelor scoase din circuitul agricol sau a schimbarii categoriei de folosinta a
terenurilor din "agricol" in"curti constructii".
(2) incheierea de carte funciara se va comunica insotita de extrasul de carte funciara
pentru informare.
(3) Oficiile teritoriale au obligatia sa tina evidenta terenurilor scoase din circuitul agricol,
printr-o persoana desemnata prin decizia directorului, dupa cum urmeaza: terenuri scoase
definitiv din circuitul agricol situate in intravilan, terenuri scoase definitiv din circuitul agricol
situate in extravilan si terenuri scoase temporar din circuitul agricol situate atat in intravilan
cat si in extravilan.

Cu alte cuvinte, se rezolva prin Autorizatia de constructie, dar terenul trebuie intabulat pentru a se opera in cartea funciara.
Atentie doar la marimea suprafetei pe care doriti sa o scoateti din circuitul agricol (necesar e doar terenul de sub casa) pentru ca va avea o alta valoare de impozitare, mult mai mare
Adriana Tugui, Avocat
Acesta decizie se aplica si Directiilor de urbanism din Primarii? Spre exemplu primaria din localitatea mea au spus ca nu imi vor emite autorizatie de constructie pt construirea pe un teren intravilan agricol. Au spus ca vor sa treaca intreaga zona de intravilan agricol de aproximativ 60000 mp in intravilanul construibil numai ca primaria nu are bani sa finanteze proiectul. Asa ca ne-a fost sugerat sa ne unim mai multi proprietari si sa finantam noi acest proiect si apoi ni se vor elibera autorizatii de constructie.
Aveti grija , pentru ca ceea ce v-a scris aditzza 70 este cel mai bine , eu am avut 400 de mp intravilan arabil dupa care am platit 3 lei impozit/an la primarie iar dupa ce l-am scos din "arabil" si a devenit "teren construibil" platesc pentru aceeasi suprafata 300 lei impozit./an
Ganditi va ce castiga primaria daca faceti ce va propune. Pusa
Am inteles si eu ca asta e intentia lor. Fraierii sa plateasca si proiectul si apoi sa ne taxeze cu impozite mai mari. Problema mea e ca daca ma duc sa le arat decizia de mai sus sa nu imi spuna ca nu se aplica si la nivelul primariilor.
Eu am inteles ca poti scoate din intravilan exact suprafata necesara constructiei si curtii, acum din cate stiu de la localitate la localitate, primariile au posibilitatea de a aproba construirea pe o suprafata minima determinata ( la noi in intravilanul vechi este 250 mp, in intravilanul nou este mai mare). Sfatul meu este sa intrebati la primarie , la relatii cu publicul (persoana care se ocupa de urbanism) care este suprafata minima pentru constructia unei locuinte si sa procedati in consecinta.Succes. Pusa