Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa

va rog sa imi spuneti ce inseamna efectiv pauza de masa intr-o firma ?Este legal sa parasesti locul de munca in pauza de masa?In ce conditii poti fi intrerupt din pauza de masa ?Cum anume trebuie respectata aceasta pauza?
1. Pauza de masa poate fi acordata salariatilor al caror program de lucru este mai mare de 6 ore.
Durata pauzei de masa si modalitatea concreta de acordare se stabileste prin contract colectiv de munca sau prin Regulamentul intern.

2. Depinde si de dispozitiile ccm sau ale reg.intern . In acest sens, trebuie vazut daca in continutul acestora este reglemnatat faptul ca angajatii nu au voie sa paraseasca unitatea in timpul pauzei de masa. Dupa caz, parasirea unitatii constituie abatere disciplinara si ca atare poate atrage sanctionarea discipinara a angajatilor.
D.p.d.v. al securitatii si sanatatii in munca, potrivit art 2 pct 10 lit b din H.G.nr.1425/2006 constituie accident de muncã de traseu, accidentul survenit pe perioada pauzei reglementare de masã în locuri organizate de angajator, pe traseul normal al deplasãrii de la locul de muncã la locul unde ia masa şi invers, şi care a antrenat vãtãmarea sau decesul.
In cazul in care un salariat paraseste locul de munca fara acordul angajatorului , atunci un astfel de eveniment nu poate fi considerat accident de munca.

3. Pauza de masa poate fi intrerupta numai in situatii de forta majora sau de cazuri fortuite.