Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare bonuri fiscale in declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare bonuri fiscale in declaratia 394

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti bonurile fiscale cu valoare sub 100 euro avand imprimat codul fiscal se declara in declaratia 394?
Pentru lunile anterioare ,respectiv martie si aprilie se depun declaratii rectificative?
Va multumesc,
Da, trebuie declarate intrucat aceste bonuri intrunesc conditiile unei facturi simplificate:

Potrivit ANAF, declaraţia 394 "trebuie să conţină toate facturile care au fost emise/primite în perioada de raportare, inclusiv cele care au înscrisă menţiunea "taxare inversă" sau "TVA la încasare", precum şi bonurile fiscale cu valoare sub 100 de euro care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate pentru care beneficiarul a solicitat înscrierea codului de înregistrare în scopuri de TVA." vedeti aici [ link extern ]

Si da pe lunile martie si aprilie depuneti rectificative, pe martie bonuri incepand cu 14 martie 2013, de cand a intrat in vigoare HG 84/2013.
Ioan Petru Butariu, Contabil