Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara copii

Buna ziua.In 2009 fosta sotie a sotului meu a bagat partaj desi era divortata din 2002,in 2011 s-a hotarat sa ii dam o parte din sulta si ne-am indatorat pentru acest lucru lunar avand rate de 1000 lei.Sotul meu are si o fetita ce o creste sotia de cand a implinit 9 ani (pana atunci am crescut-o noi mama fiind in Italia si fetita acum are 12 ani) si are stabilit in hotararea de divort 20% procent din salariu ca pensie.Noi avem doi baietei,unul din ei are epilepsie si avem ca venit indemnizatie de handicap si indemnizatie pentru celalalt baietel care abia s-a nascut.Intrebarea mea este : noi ii platim lunar 100 de lei pensie mamei tinand cont ca sotul nu lucreaza iar mama ne cere mai multi bani!Cat poate stabili un judecator pensie alimentara in conditiile care le-am mentionat?Si mai avem o problema!Mai avem si din urma sa ii platim din anul 2008 (desi noi i-am dat bani lunar pana in 2009 dar avem martor doar pe mama ei nu i-am platit cu chitanta) si pana in anul 2010 undeva la 100 de lei pe luna calculat se ajunge la suma de 40 de mil in lei vechi.Ea vrea sa ceara executare pe acest lucru.Dar noi nu avem de unde sa ii dam acesti bani toti odata!Se poate stabili prin tribunal sa ii dam lunar o rata?Tinand cont de ce situatie avem?Va rog sa ne ajutati cu un raspuns pentru ca nu stim cum sa procedam.Avand hotarare ea probabil va cere executare pe suma restanta si va cere marire de pensie.Ce pasi trebuie noi sa urmam fara un avocat?Si cat e posibil sa i se acorde marire de pensie?Multumesc anticipat pentru raspuns
Daca doamna doreste pensia de intretinere restanta, nu poate solicita in acest moment decat pensia de intretinere incepand cu luna iunie 2010, restul sumelor datorate pana in iunie 2010 s-au prescris. Asta inseamna ca pentru perioada 2008 -iunie 2010 puteti sa nu mai platiti, legal nu mai are ce sa va faca.
In mod normal, ar trebui ca sotul dv sa solicite la judecatorie reducerea pensiei de intretinere pe care o datoreaza primului copil, motivat de faptul ca mai are doi minori in intretinere. Cand pensia este datorata pentru trei sau mai multi copii, aceasta nu poate depasi 1/2 din veniturile debitorului, dar suma se va imparti in mod egal la toti copiii. Numai ca, daca sotul dv nu are loc de munca, pensia va fi raportata la venitul minim pe economie. Iar acum cei 100 lei pe care ii da primului copil sunt tot cam cat ar stabili instanta daca s-ar raporta la minimul pe economie.
Chiar daca a avut executare pe suma aceea?Ea a facut executare pe sumele restante din 2008 pana in 2011 (desi firma unde lucreaza sotul facuse oprire pe pensie din anul 2010) dar firma executoare a gresit calculul pensiei,ne venise o suma de 20.000 lei ptr ca EI CALCULASERA RESTANTA PE VALOAREA SALARIULUI TRIMIS DE FIRMA NU PROCENT DIN SALARIU.Si atunci sotul a fost la firma respectiva s-a facut corectarea si apoi a ramas in plop din partea ambelor parti.Dar tribunalul ar accepta o plata in rate tinand cont situatia financiara a noastra?Multumesc pentru raspuns!
Daca ati ajuns la executare silita pt pensia restanta, sotul va avea poprire pe salariu net de 1/3. De ce nu ati contestat si pe acest aspect, ca ati platit pensie mamei ei ?
De cand pana cand a fost copilul crescut de dvs ?

La procesul pt recalcularea pensiei, puteti aduce dovezi ca aveti inca doi copii in intretinere si alte obligatii de plata, respectiv pensie restanta ( desi nedatorata)
Deci daca ea a cerut executare in anul 2011 avea dreptul sa ceara doar pe suma restanta din urma cu doi ani?Adica doar din 2009?NU am contestat suma ca nu prea aveam cum ea a facut cerere in tribunal pe hotararea de divort si pensie din anul 2002 cum ca din anul 2008 nu ne-am platit datoriile catre ea si am primit direct instiintare de la o firma de executare deci nu aveam cum sa contestam suma in tribunal.Cel putin asa stim noi.Cum putem proceda acum?Ea va cere tot firmei de executari sa faca instiintare de neplata pe suma restanta.Sau il poate baga pe sotul meu in tribunal sa faca inchisoare pentru asta chiar daca noi vrem sa ne platim restanta doar ca trebuie recalculata corect si vrem sa platim lunar o anumita suma!Undeva la 200 de lei maxim cu tot cu pensia luanara mai mult nu ne permitem!Va rog ajutati-ne cu un raspuns nu avem idee cum sa procedam si ne ameninta cu inchisoarea.
Nu pe 2 ani, ci pe 3 ani din urma.
Daca vreti sa povestiti un pic mai clar ca nu prea se intelege. Am inteles ca au divortat in 2002 si s-a adresat unui executor in 2011 si cere pensia stabilita si neplatita din 2008.
Acum in 2013, ce mai vrea ?
Nu face doamna inchisoare, stati linistita