Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara copii

Buna ziua.In 2009 fosta sotie a sotului meu a bagat partaj desi era divortata din 2002,in 2011 s-a hotarat sa ii dam o parte din sulta si ne-am indatorat pentru acest lucru lunar avand rate de 1000 lei.Sotul meu are si o fetita ce o creste sotia de cand a implinit 9 ani (pana atunci am crescut-o noi mama fiind in Italia si fetita acum are 12 ani) si are stabilit in hotararea de divort 20% procent din salariu ca pensie.Noi avem doi baietei,unul din ei are epilepsie si avem ca venit indemnizatie de handicap si indemnizatie pentru celalalt baietel care abia s-a nascut.Intrebarea mea este : noi ii platim lunar 100 de lei pensie mamei tinand cont ca sotul nu lucreaza iar mama ne cere mai multi bani!Cat poate stabili un judecator pensie alimentara in conditiile care le-am mentionat?Si mai avem o problema!Mai avem si din urma sa ii platim din anul 2008 (desi noi i-am dat bani lunar pana in 2009 dar avem martor doar pe mama ei nu i-am platit cu chitanta) si pana in anul 2010 undeva la 100 de lei pe luna calculat se ajunge la suma de 40 de mil in lei vechi.Ea vrea sa ceara executare pe acest lucru.Dar noi nu avem de unde sa ii dam acesti bani toti odata!Se poate stabili prin tribunal sa ii dam lunar o rata?Tinand cont de ce situatie avem?Va rog sa ne ajutati cu un raspuns pentru ca nu stim cum sa procedam.Avand hotarare ea probabil va cere executare pe suma restanta si va cere marire de pensie.Ce pasi trebuie noi sa urmam fara un avocat?Si cat e posibil sa i se acorde marire de pensie?Multumesc anticipat pentru raspuns
Da pai e o poveste lunga.A divortat in 2002(la o luna dupa ce bunica sotului meu le-a lasat un apartamet),in urma divortului a obtinut fetita si pensie alimentara de 20%,apoi a plecat in Italia in 2005 fetita ramanand la sot(fara acte deci neoficial) pana in 2009 cand a aflat ca eu si sotul meu urma sa ne casatorim,a venit a luat fetita in italia fara sa stim nici noi nici ea,a plecat initial la o plimbare luand-o fara sa-i spuna acesteia unde pleaca,a cerut partaj in 2009 ce s-a finalizat in 2011 prin plata unei sulte de noi catre ea pentru a termina cu lungul proces si stres iar apoi a facut executare pe pensie din anul 2008 pana in 2011 feb desi noi ii plateam deja din sept 2010 pensia.Problema e ca nu am platit nimic din urma si nici pe anul acesta avand un copil cu epilepsie cheltuielile s-au accentuat pe el si pe ratele pe banii ce i-am dat noi ei pentru apartament.Acum ne ameninta ca in august vine acasa si vrea pe langa banii de pensie si banii ce apar in hartia de executare 1500 de lei avocata si 1800 executorul ajunganduse la niste sume uriase si incorecte cred odata ce noi nu am avut unde sa-i viram pensia in perioada 2009-2010 pana nu a facut executrare neavand date despre ea plus ca din 2008 pana in 2009(ea cere pensie pentru ca fetita era dusa la scoala si stateain cursul saptamanii de mama ei si noi o luam doar in week end in intelegere de comun acord si ii dadeam mamei ei in mana)!!!!Acum ea are hotarare de executare.Dar firma de executare nea trimis instiintare prima oara cu 20.000 de lei ptr ca au considerat salariul sotului meu ca pensie lunara,noi am sesizat greseala si i-am anuntat,ei au facut o alta hartie cu modificari si a ramas asa!!!Nu ne-a mai cautat nimeni ptr bani sau altele.Ce va face ea legal?Imi poate baga sotul in puscarie si daca da cum putem evita lucrul acesta?Sau sa nu-i platim avocata(careia nu credem ca a platit-o atat) si executorul cu o suma mai mare si decat pensia din urma.Sper ca ne puteti ajuta cu un sfat!