Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum sa procedez sa primesc stimulentul de insertie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum sa procedez sa primesc stimulentul de insertie?

Buna ziua,

Va rog sa imi comunicati cand pot sa ma intorc incampul muncii pentru a beneficia de stimuletul de intoarcere din concediul crestere ingrijire copil in conditiile in care eu am optat pentru varianta de 2 ani.
Cand ma pot intoarce? La ce varsta a copilului pentru a imi depune dosarul de stimulent.
Sotul mai poate beneficia de acea prevere a legi in care isi poate lua 1 luna de concediu crestere copil si cand trebuie sa depuna actele in conditiile in care eu ma intorc pana la implinirea a 2 ani ai copilul.
Mentionez ca pe 7 august copilul implineste 1 an.

Solicit ajutoar doarece cei de la protectie sociala din localitatea mea au fost foarte ambigui in raspunsuri.

Va multumesc.
1. Daca sotul intra in CCC o luna nu veti primi stimulentul de insertie pe acea luna (nu se cumuleaza indemnizatia pentru CCC cu stimulentul de insertie).

2. Daca sotul nu intra in ultima luna in CCC, la fel, nu veti primi stimulentul de insertie pe acea luna ci numai dupa ce implineste copilul 1 an (asa spun Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor).