Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificat energetic - ruina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificat energetic - ruina

Tranzactia unui imobil la notar este conditionata de obtinerea certificatului energetic. Daca este vorba despre o ruina, o constructie veche, degradata (fara geamuri sau acoperis) nu exista o exceptie in acest sens sau vreo modalitate de evitare/micsorare a costurilor aferente obtinerii certificatului? (avuta fiind in vedere absurditatea acestuia in speta)
:tooth: Pai ruina dvs. are o performanta energetica de speriat daca ar fi sa luam in calcul "energia din surse regenerabile" - precum cea ... solara si eoliana care asigura conforul interior bantuind prin acoperisul lipsa :tooth:

De fapt, intrebarea ar fi: o ruina fara acoperis poate fi socotita cladire in sensul Legii 372/2005 rep. privind performanta energetica a cladirilor !?

art. 3 Termenii si expresiile utilizate in cuprinsul prezentei legi au urmatorul inteles:

clădire - ansamblu de spaţii cu funcţiuni precizate, delimitat de elementele de construcţie care alcătuiesc anvelopa clădirii, inclusiv instalaţiile aferente acesteia, în care energia este utilizată pentru asigurarea confortului interior;

anvelopa clădirii - totalitate a elementelor de construcţie perimetrale care delimitează spaţiul interior al unei clădiri de mediul exterior
romascanu, moderator
Legea nr. 159/2013 - modificarea si completarea Legii nr. 372/2005 privind performanta energetica a cladirilor prevede la art.17 alin.4: contractele de vanzare-cumparare incheiate fara respectarea prevederilor alin. (1) sunt supuse nulitatii relative, potrivit prevederilor Codului civil.

Implicit, partea interesata (cumparatorul) poate sa nu invoce nulitatea relativa.
Singura problema ar fi cu obligatia notarului de a semnala existenta nulitatii relative si eventual sa refuze autentificarea din perspectiva art. 1258 NCC (Repararea prejudiciului în cazul nulităţii contractului încheiat în formă autentică) care nu stiu in ce masura ar fi functional daca lipsa certificatului energetic este asumata de cumparator.

Desigur, in felul acesta atat timp cat cumparatorul nu are nevoie de certificat de performanta energetica intreaga obligativitate iese din discutie.

Si da, o cladire degradata si neracordata la vreo sursa de energie pune in discutie incadrarea la definitia cladirii din lege: ...energia este utilizata pentru asigurarea confortului interior.