Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Subînchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Subînchiriere

Buna ziua,

Aș vrea dacă se poate să ma ajutați și pe mine cu un punct de vedere motivat în următoarea problema:
O garsonieră este închiriată către o societate comercială cu scopul stabilirii acolo al sediului social al acesteia. Aceasta poate subînchiria unei persoane fizice respectiva garsonieră? (în contract se va prevedea expres posibilitatea subînchirierii, societatea va avea codul CAEN necesar pentru acest tip de activități)

Mulțumesc!
In contract este prevazuta clauza de subinchiriere, deci puteti face acest lucru , daca societatea despre care vorbiti are in obiectul de activitate : inchierierea de bunuri imobile.
Ca regula generala,chiriasul poate subinchiria spatiul numai cu acordul scris al locatorului, care poate impune prin contractul de locatiune initial ca locatarul sa nu schimbe destinatia bunului dat in locatiune sau sa-l intrebuinteze intr-un mod care ar putea sa-l prejudicieze ,sub sanctiunea platii de daune interese ssau chiar a rezilierii contractului.
In opinia mea nu ar trebui sa acceptati clauza privitoare la subinchiriere, nici daca subinchirere va pastra destinatia bunului.,ptr ca fiind vorba despre o singura camera ea nu v a putea servi drept sediu social decat pentru o singura societate.Si oricum, in conditifile in care exista obligatia inregistrarii (noului ) sediului la Administratia financiara, cu siguranta nu va inregisra ca sedul social, un spatiu care n u poate fi partajat si numerotat distinct ,care s-ar suprapune cu un alt sediu inregistrat