avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reclamatie organizare concurs pe Facebook
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reclamatie organizare concurs pe Facebook

Buna ziua

O firma a organizat un concurs pe facebook ,in regulament se scria ca ,cine obtine cel mai bun timp (in 2 sap ) castiga 1000 ron .Deasemena in regulament nu se mentioneaza nicaieri ca nu ai voie sa joci de pe mai multe conturi de facebook .Azi au dat premiul cuiva care facuse 1 min si 14 sec ,eu am facut 1min si 8 .Ei acum spun ca am fraudat ca am jucat de pe mai multe conturi de fb .Cand am cerut lamuriri cu paragraful regulamentului in care se specifica asta ,nu au mai vorbit cu mine .Unde ma pot adresa >?Tine de opc?Multumesc
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2013
jhon.rapidistu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Publitrad SRL , Traducator autorizat 19:44, 18 Iunie 2013
1-Pentru a putea primi raspuns la obiect ,este necesar sa va redactati postarea ,fara prescurtari,in mod inteligibil,nu toti utilizatorii sunt familiarizati cu prescurtarile folosite de dvs
2-Pentru a va putea adresa eventual la ANPC este necesar sa puteti proba cu document in conditiile legii care sa prevada conditiile reciproc negociate si asumate de parti=firma si dvs
Daca nu puteti face dovada ca eventual partea a incalcat regulamentul,dvs nu aveti temei legal sa invocati aspectele precizate
Pentru clarificarea situatiei sesizati /contactati reprezentantii firmei organizatoare
Pot proba cu regulamentul lor, in care nu se specifica nicaieri ca nu ai voie sa joci de pe mai multe conturi de facebook .Este OK?Multumesc

Am contaactat reprezentantii firmei ,au spus c am jucat de pe mai multe conturi si ca dansi au facut un algoritm si ca m-au descalificat
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2013
jhon.rapidistu, utilizator
In primul rand Facebook interzice expres ca o persoana sa aiba mai multe conturi. Deci nu cred ca veti avea castig de cauza, deoarece aceasta cerinta este trecuta chiar in regulamentul FB.
da dar jocul era organizat de o alta firma si nu are leg cu facebook .Ei pentru acest concurs au avut un regulament autentificat de notar . Regulament in care nu se specifica ca nu ai voie sa joci de pe mai multe conturi .Au fost concursuri in care se specifica clar in regulament ,ca o persoana poate participa doar de pe un cont de facebook .
Tinand cont ca FB interzice expres asa ceva, inca ma intreb cum de ati putut juca de pe mai multe conturi. Era exclus asa din start, deoarece se aplica atat regulamentul firmei cu concursul cat si regulamentul platformei, in acest caz FB.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurs online cu premii - descalificat in afara regulamentului de concurs ioandir ioandir stimati domni, am participat la un concurs organizat pe facebook si am fost descalificat pe un motiv care nu apare in regulament si anume ca m-au votat mai ... (vezi toată discuția)
Participare la concurs organizat de firmă, am voie ? Gaby29 Gaby29 Buna seara ! Firma noastra a facut un concurs in care se fac niste bani pentru \"clienti\" in regulament scrie ca angajatii si persoanele de gradu 1 si 2 nu au ... (vezi toată discuția)
Descalificare concurs pt spam cami0509 cami0509 Buna seara! Am o nelamurire mare. Fiica mea a participat la un concurs de creatie literara. Lucrarile au fost afisate pe internet, pe site-ul ... (vezi toată discuția)