Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare teren intravilan

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.
pusa2mimi a scris:

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.

Revin cu intrebarea de mai sus, am vreo sansa sa recuperez partial terenul prin L 165/2013 la care am depus cerere sau prin revendicare?
pusa2mimi a scris:

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.

Revin cu intrebarea de mai sus, am vreo sansa sa recuperez partial terenul prin L 165/2013 la care am depus cerere sau prin revendicare?

Niciunul dintre doamnele/domnii avocati nu a avut o speta asemanatoare ca sa imi dea un sfat?Va rog!!!