avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare teren intravilan

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.
Cel mai recent răspuns: pusa2mimi , utilizator 11:54, 28 Septembrie 2014
pusa2mimi a scris:

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.

Revin cu intrebarea de mai sus, am vreo sansa sa recuperez partial terenul prin L 165/2013 la care am depus cerere sau prin revendicare?
pusa2mimi a scris:

pusa2mimi a scris:

In urma unui proces in costatarea nulitatii absolute a unui ordin prefect pentru teren aferent casei,s-a constatat nulitatea absoluta a ordinului prefectului pentru 1/2 din suprafata atribuita prin ordin, cu obligatia prefectului de a emite un nou ordin pentru cealalta1/2din suprafata. Daca nu s-a emis nici un ordin (n-a mai facut nimeni documentatia) cine este proprietarul terenului statul sau cel care il foloseste? Mentionez ca suprafata emisa in primul ordin a fost de 8 ori mai mare decat cea atribuita in folosinta,predecesorii mei au solicitat terenul la L18/1991 deoarece a fost inscris in CAP insa doar la L1/2000 le-a fost recunoscut dreptul de proprietate pentru acel teren,data la care era deja atribuit ultimului cumparator al imobilului casa, asa ca a fost trecut pe anexa pentru despagubiri.Doresc sa stiu daca exista vreo posibilitate sa obtin in natura suprafata libera de constructii.

Revin cu intrebarea de mai sus, am vreo sansa sa recuperez partial terenul prin L 165/2013 la care am depus cerere sau prin revendicare?



Niciunul dintre doamnele/domnii avocati nu a avut o speta asemanatoare ca sa imi dea un sfat?Va rog!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor!!! vreau sa recuperez teren! pusa2mimi pusa2mimi Am o cerere la L18/1991 nesolutionata, in care este ,dupa coala din registrul agricol si suprafata de teren aferenta casei de locuit . Casa s-a vandut fara ... (vezi toată discuția)
Legea 165/2013 versus revendicare pusa2mimi pusa2mimi Buna ziua. Pun in discutie o problema mai complicata: X a avut cerere la legea 18/1991, pentru doua suprafete de teren una intravilan aferenta casei de ... (vezi toată discuția)
Restituire despagubiri/teren in natura pusa2mimi pusa2mimi Doresc un sfat.Am luat despagubiri pentru un teren care a fost dat prin ordin prefect(mai mult decat trebuia) si care acum este din nou pe statul roman, ce ... (vezi toată discuția)