Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor!!! vreau sa recuperez teren!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor!!! vreau sa recuperez teren!

Am o cerere la L18/1991 nesolutionata, in care este ,dupa coala din registrul agricol si suprafata de teren aferenta casei de locuit . Casa s-a vandut fara teren in 1988, deoarece cumparatorul stia ca nu poate obtine terenul si ca urmare a refuzat sa il plateasca,terenul a trecut in proprietatea statului iar cumparatorul a obtinut un drept de folosinta in baza deciziei primariei, drept inscris in CF. La L18 am cerut terenul liber(deci fara cel atribuit in folosinta) dar nu am primit nici un raspuns de la primarie, deci la L169/1997 am cerut din nou terenul(de fapt tot terenul care era inscris in CAP),mi-a fost recunoscut dreptul la teren dar cel cerut anterior la L18 mi-a fost trecut pe anexa cu despagubiri pentru ca era dat prin ordin prefect ultimului cumparator al casei(in anul1998).Pentru ca OP atribuia proprietarilor casei nu numai teren care a fost proprietatea mea la vanzarea casei ci si o gradina mostenita testamentar de mine(care a fost luata de stat la L58/1974),fiind pe acelasi nr de CF, am cerut nulitate absoluta ptr. OP si am obtinut nulitate absoluta partiala, gradina mostenita testamentar reusind sa o recuperez. In decizia cu nulitatea OP este specificat ca "prefectul este obligat sa emita un nou ordin", ordin care nu a fost emis ptr ca nu a facut nimeni documentatie in acest sens.Ca urmare eu doresc sa recuperez cel putin partial din acel teren care acum se afla in posesia proprietarilor casei.dati-mi va rog un sfat,are rost sa initiez un proces in acest sens sau nu?Pot da despagubirile inapoi daca obtin teren(si asa sunt la 1/3 din valoarea reala a terenului).:((
pusa2mimi a scris:

Am o cerere la L18/1991 nesolutionata, in care este ,dupa coala din registrul agricol si suprafata de teren aferenta casei de locuit . Casa s-a vandut fara teren in 1988, deoarece cumparatorul stia ca nu poate obtine terenul si ca urmare a refuzat sa il plateasca,terenul a trecut in proprietatea statului iar cumparatorul a obtinut un drept de folosinta in baza deciziei primariei, drept inscris in CF. La L18 am cerut terenul liber(deci fara cel atribuit in folosinta) dar nu am primit nici un raspuns de la primarie, deci la L169/1997 am cerut din nou terenul(de fapt tot terenul care era inscris in CAP),mi-a fost recunoscut dreptul la teren dar cel cerut anterior la L18 mi-a fost trecut pe anexa cu despagubiri pentru ca era dat prin ordin prefect ultimului cumparator al casei(in anul1998).Pentru ca OP atribuia proprietarilor casei nu numai teren care a fost proprietatea mea la vanzarea casei ci si o gradina mostenita testamentar de mine(care a fost luata de stat la L58/1974),fiind pe acelasi nr de CF, am cerut nulitate absoluta ptr. OP si am obtinut nulitate absoluta partiala, gradina mostenita testamentar reusind sa o recuperez. In decizia cu nulitatea OP este specificat ca "prefectul este obligat sa emita un nou ordin", ordin care nu a fost emis ptr ca nu a facut nimeni documentatie in acest sens.Ca urmare eu doresc sa recuperez cel putin partial din acel teren care acum se afla in posesia proprietarilor casei.dati-mi va rog un sfat,are rost sa initiez un proces in acest sens sau nu?Pot da despagubirile inapoi daca obtin teren(si asa sunt la 1/3 din valoarea reala a terenului).:((

Am cerere la Legea 165/2013(cu trimetere la cererea la L18/1991) in care solicit terenul (doar partial), fiind intravilan astept acum raspuns de la primarie, problema este ca nu stiu daca mai pot solicita verificarea in contencios administrativ a ordinului prefectului ca subsidiar la actiunea principala la L 165.
pusa2mimi, utilizator