avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt, consecinte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt, consecinte

am facut si eu o prostie am furat dintrun apartament 28g aur am luat pe el 2400 lei a doua zi a venit politia la mn aksa pt k sa aflat am fost la politie miam recunoscut fapta am inapoiat cei 2400 lei dar pagubita pe langa bani pe care iam luat ji iam returnat mai vrea inca 3000 lei imi poate spune cineva daca nu ii dau acesti bani de ii mai vrea ea mi se poate intampla cva
Cel mai recent răspuns: dumutaadrianred , utilizator 17:32, 20 Iunie 2013
e furt calificat 100%
Nu trebuie sa recitesc pt ca n-o sa gasesc mai multe elemente in mesaj din care sa rezulte clar unde s-ar incadra si nici n-am sustinut ca ar fi vb de furt, cum gresit interpretati. Cat despre.. sugerat, eu nu.. sugerez nimic, ci spun ( scriu) direct :)

Furtul calificat

Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:

a) de două sau mai multe persoane împreună; - nu era

b) de o persoană având asupra sa o armă sau o substanţă narcotică; n-a precizat

c) de către o persoană mascată, deghizată sau travestită; nu

d) asupra unei persoane aflate în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau de a se apăra; nu

e) într-un loc public; nu

f) într-un mijloc de transport în comun; nu

g) în timpul nopţii; nu stim

h) în timpul unei calamităţi; nu

i) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase, nu stim

se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani.


Daca era cu persoana in casa, poate e cunostinta, vecin, prieten al fratelui, iubit, o fi reparat ceva prin casa - e furt.

Poate revine utilizatorul sa ne povestesca despre imprejurari, nu ca ar conta prea mult daca e calificat sau nu. Puscarie se poate face si intr-un caz si in altulsau scos de sub urmarire, se poate intampla in ambele cazuri.

maicamea avea cheia de la apartament eu am luat cheia fara sa stie ji am intrat eu as vrea sa stiu dak nu ii dau bani pe kre ii vrea fac puscarie sau nu
E, acu' stim, e calificat :)
Sunteti pasibil de inchisoare @ionut, iar faptul ca prejudiciul nu e recuperat, nu e deloc in favoarea dvs.
eu iam dat bani ce iam luat pe aur ji ea mai vrea

Alte discuții în legătură

Furt calificat cornis cornis Baiatul meu in varsta de 30 de ani in 2017 ,impreuna cu un prieten au sustras din Kaufland unele produse in valoare de 490 lei au fost prinsi au predat ce au ... (vezi toată discuția)
Complicitate la furt calificat 5k1p 5k1p Sunt cercetat pentru complicitate la furt calificat conform articolului 26 raportat la art. 208 al. 1 si 4, art 209 alin 1 lit a, e , g, si i din codul penal ... (vezi toată discuția)
Intrebare pentru furt memo_je memo_je daca nu doreste sa se constituie parte civila in proces partea vatamata se mai numeste furt ? (vezi toată discuția)