Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire mostenire

Cum se împarte mostenirea rămasă in urma morții unui cuplu cu copii din casatorii anterioare? (bărbatul are 4 copii adulti si a lucrat in campul muncii, femeia are 2 copii adulti si a fost casnica toată viata). Sunt casatoriti de 23 ani.
Va multumesc pentru răspuns.
Interesati-va exact ce acte au fost facute pt acel.. ce e, apartament ? Pt ce s-au dat acei bani, cand au fost facute actele etc.
I l-a donat pe tot sau numai jumatate ?
Oricum ar fi, daca e vb de donatie, poate fi revocata.
Interesati-va si ce acte s-au facut pt acea suma de bani, ce a semnat mama, c-a primit bani pt ce ?
Si ce-a facut cu ei conteaza.
Daca n-o rezolvati cu actele pana la decesul mamei, puteti ataca donatia ca si mostenitori daca va incalca rezerva succesorala. Rezerva succesorala e jumatate din cat ati mosteni pe cale legala.

a, cum a ajuns apoi ap pe numele copiilor lui ?
gi-jane2, moderator
Care sunt sansele pe care mama le are sa dispute drepturile ei la acest apartament dacă este pe numele fiicei sotului ei. Mama nu a fost in cunoștință de cauza ca apartamentul a fost trecut pe numele fiicei sotului ei Ecaterina după ce s-a întîmplat acest lucru.
Cum a ajuns ap pe numele Ecaterinei ?
In momentul asta, nu are niciun drept la acel ap.
Ar trebui sa mergeti la un avocat cu toate actele pe care le aveti.
Apoi, e important ca mama sa va sustina in acest demers , adica sa vrea sa miste lucrurile.. sa ceara revocarea donatiei sau ce o fi de facut.