avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie buna executie

Am deschis un cont la dispozitia autoritatii contractante,pentru garantia de buna executie, in care am virat conform contract 10% din valoarea totala a garantiei, adica 100 lei.
E corecta inregistrarea 2678=51211 100 lei ?

Facturile care urmeaza:
411=704
411=4427
Incasare
51211=411
2678=411-garantia de buna executie
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 19:16, 19 Iunie 2013
2678 = 411 se face la emiterea facturii,in care se va mentiona garantie 10% =X,care se calculeaza la valoarea fara TVA. Astfel suma ce urmeaza a se incasa este cea fara garantie si se incaseaza in contul curent deschis la Trezorerie. Garantia se vireaza de catre autoritatea contractanta in contul special deschis in acest scop, urmand a fi incasata de catre firma dupa trecerea perioadei pentru care a fost constituita,conform contractului.
.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantii prestari servicii crystyna2000 crystyna2000 [b]situatie[/b]: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din ... (vezi toată discuția)
Garantie buna executie cateldestept cateldestept Am deschis un cont de garantii de buna executie, la dispozitia clientului, care va fi alimentat prin retineri succesive din facturi. Sunt corecte ... (vezi toată discuția)
Garantii de buna executie negut_dorina negut_dorina buna ziua,am si eu o intrebare sa facut o factura de vanzare pe garantie de buna executie cum o inregistrez? este facuta fara tva si se incaseaza prin banca la ... (vezi toată discuția)