Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie buna executie

Am deschis un cont de garantii de buna executie, la dispozitia clientului, care va fi alimentat prin retineri succesive din facturi. Sunt corecte inregistrarile:
-facturare
411=704
411=4427
-la incasare factura
5121=411
-la alimentare cont garantii
2678=411
Aceste garantii sunt purtatoare de dobanda in folosul clientului. Cum inregistrez?
Garantiile nu se factureaza cu tva.
Cititi in topicul de mai jos si o sa va lamuriti.
O sa gasiti un raspuns al colegei t.simona foarte bun.

www.avocatnet.ro/content/for...
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Inregistrarea 411=704 si 411=4427 reprezinta factura de prestari servicii. Noi nu evidentiem garantia de buna executie in facturi.
Clientul achita factura o parte in contul curent si o parte reprezentand procentul din garantia de buna executie intr-un cont deschis de noi la dispozitia clientului (conf.contract). Acest cont este purtator de dobanda in favoarea clientului nostru.
Cum inregistrez contabil acesta garantie din contul la dispozitia clientului?
2678=411 este suficient? Dar dobanda?
De exemplu:
- virarea de catre client a GBE in cont deschis de noi la dispozitia sa, 10 lei:
2678=411 10 lei
-dobanda la contul GBE
2678=766 0,10 lei
La final dupa receptie se restituie GBE
5121=2678 10 lei
Dobanda de 0,1 lei trebuie sa o virez catre client, conform contract. Cum inregistrez?