Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in invatamant

Buna ziua. Lucrez in invatamant , si ma confrunt cu urmatoarea situatie: la 1 oct 2012, am ramas in concediu prenatal, pe 3 ian 2013, am dat nastrere unui copil, iar la 1 martie 2013, am revenit la serviciu(am stat acasa doar 39 zile din cele 42 obligatorii de conceciu de lauzie). La cate zile de concediu de odihna am dreptul??Sunt incadrata pe perioada determinata-pana la 31 aug 2013.
Ordinul nr. 5559/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihnă al personalului didactic din învăţământ prevede ca dreptul cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar la concediul de odihnă anual cu plată se limiteaza la 62 de zile lucrătoare, în perioada vacanţelor şcolare.

Pentru perioada 01.01.2013 -31.08.2013 aveti dreptul la 41 zile lucratoare de CO.

Trebuie sa stititi ca , durata concediului medical nu mai diminueaza numarul zilelor de concediu de odihna.
Revin cu intrebarea clar. De cate zile de concediu beneficiez, daca am stat in prenatal de la 1nov 2012, am nascut pe 3 ian 2013, si am reinceput serviciul pe 31 martie 2013? Sunt angajata pe per.determ. de la 1 sept2012-31aug 2013.
Pentru perioada 01.01.2013 -31.08.2013 aveti dreptul la 41 zile lucratoare de CO.

Pentru perioada 01.09.2013 -31.12.2012 aveti dreptul la 21 zile lucratoare de CO.

De la secretariat, mi s-a spus ca cele 4 luni in care am stat acasa-1nov2012-1martie2013, nu am lucrat si nu beneficiez de concediu de odihna.Mi-au spus ca am doar 25 zile de CO.
Cu privire la concediul de maternitate pre si post natal, pentru aceasta perioada salariata va beneficia de concediu de odihna.

Astfel, perioada de concediu medical nu afecteaza durata concediului de odihna, salariatul beneficiand de acelasi numar de zile de concediu de odihna de care ar fi beneficiat daca ar fi lucrat in perioada cat a fost in concediu medical.

Aceasta deoarece odata cu intrarea in Uniunea Europeana, 1 ianuarie 2007, pe langa legislatia nationala, in aplicarea corecta a dispozitiilor legale o importanta deosebita o au directivele europene.

Detalii gasiti aici
[ link extern ]