Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii firma noua piese auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii firma noua piese auto

buna seara,am infiintat o societate import piese iveco cu amanuntul si engro,as dori sa stiu exact care sunt pasii care trebuiesc sa le fac in momentul in care deschid magazinul,ma refer la ce aurizatii am nevoie mentionez ca am piese ambalate,nu am deloc inflamabile,as dori sa stiu exact cum sa procedez cu tot ce inseamna facturi,bon fiscal,casa de registru etc
horneactiberiu, utilizator
In ceea ce priveste legislatia de mediu veti avea urmatoarele obligatii:
- sa depuneti lunar declaratii la Autoritatea Fondului pentru Mediu (AFM) cu cantitatile de ambalaj introduse pe piata,
- sa tineti evidenta deseurilor generate si sa le raportati anual la Agentia de Protectie a Mediului (APM)
- sa raportati anual catre APM situatia ambalajelor gestionate
- sa transmiteti catre AFM anual modalitatea pe care o alegeti in vederea recuperarii ambalajelor introduse pe piata.
- sa predati deseurile generate unor operatori economici autorizati
- sa aveti un responsabil de mediu "scolit" sau o firma care sa indeplineasca obligatiile de mai sus.