avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii firma noua piese auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii firma noua piese auto

buna seara,am infiintat o societate import piese iveco cu amanuntul si engro,as dori sa stiu exact care sunt pasii care trebuiesc sa le fac in momentul in care deschid magazinul,ma refer la ce aurizatii am nevoie mentionez ca am piese ambalate,nu am deloc inflamabile,as dori sa stiu exact cum sa procedez cu tot ce inseamna facturi,bon fiscal,casa de registru etc
Ultima modificare: Joi, 20 Iunie 2013
horneactiberiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 23:10, 20 Iunie 2013
In ceea ce priveste legislatia de mediu veti avea urmatoarele obligatii:
- sa depuneti lunar declaratii la Autoritatea Fondului pentru Mediu (AFM) cu cantitatile de ambalaj introduse pe piata,
- sa tineti evidenta deseurilor generate si sa le raportati anual la Agentia de Protectie a Mediului (APM)
- sa raportati anual catre APM situatia ambalajelor gestionate
- sa transmiteti catre AFM anual modalitatea pe care o alegeti in vederea recuperarii ambalajelor introduse pe piata.
- sa predati deseurile generate unor operatori economici autorizati
- sa aveti un responsabil de mediu "scolit" sau o firma care sa indeplineasca obligatiile de mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deseuri agenti economici andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 Buna ziua, O firma este inregistrata in Registrul Producatorilor si Importatorilor de EEE, si, in acest sens, transmite lunar Declaratia privind declararea ... (vezi toată discuția)
Declaratie fond mediu -ambalaje reutilizabile ytrewq ytrewq In Declaraţia privind obligaţiile la Fondul pentru mediu, la capitolul III se declara ambalajele introduse pentru prima data pe piata interna. In cazul ... (vezi toată discuția)
Declaratie fondul de mediu marianachelariu marianachelariu S-a emis o prima factura catre agentul colector de deseuri ambalaje reprezentand valorificare in scopul indeplinirii obiectivului individual. Firma colectoare ... (vezi toată discuția)