avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Deseuri agenti economici
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Deseuri agenti economici

Buna ziua,
O firma este inregistrata in Registrul Producatorilor si Importatorilor de EEE, si, in acest sens, transmite lunar Declaratia privind declararea ambalajelor introduse pe piata.
Aceasta firma are contract cu o societate pentru colectarea deseurilor din hartie, carton si peturi, pentru care o data la 3 luni factureaza aceste deseuri (vanzare deseuri predate). Am intels ca si pentru acestea trebuie depusa o declaratie o data pe an insa nu stiu ce declaratie, stie cineva sa ma lamureasca despre acest subiect?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Komkao Consulting , Consultant protectia mediului 14:29, 27 Octombrie 2015
In mare (situatia prezentata ofera prea putine informatii) aveti urmatoarele obligatii:
1. de a asigura finantarea colectarii si reciclarii DEEE pentru EEE introduse pe piata
2. de a declara la AFM lunar si de a plati anual pentru ambalajele introduse pe piata.
3. de a informa la inceputul anului AFM-ul daca va indepliniti obligatiile privind ambalajele introduse in mod individual
4. Raportare anuala la APM privind EEE introduse pe piata
5. Raportare anuala la APM privind ambalajele introduse pe piata
6. Raportare anuala la APM privind evidenta gestiunii deseurilor (declaratia de care intrebati dvs.)
7. Formulare de transport (anexa 3 sau anexa 2 daca e cazul) la predarea deseurilor
8. obligatiile ce deriva din Legea 211/2011: colectare selectiva, responsabil de mediu, audit de deseuri si plan de reducere a deseurilor generate, ierarhia deseurilor, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatii firma noua piese auto horneactiberiu horneactiberiu buna seara,am infiintat o societate import piese iveco cu amanuntul si engro,as dori sa stiu exact care sunt pasii care trebuiesc sa le fac in momentul in care ... (vezi toată discuția)
Ce se raporteaza la afm referitor la deee Daliborka Daliborka Legislatie OM2143/2016: Referitor la DEEE ce anume se raporteaza la AFM incepand cu 2017: importurile efective sau vanzarile produselor importate din perioada ... (vezi toată discuția)
Obligatiile colectorilor-reciclatorilor de deseuri de ambalaje CristinaMitran CristinaMitran buna, desi am citit mai multe legi, in loc sa ma lamuresc sunt intr-o ceata totala #-o. stie cineva: * care sunt obligatiile colectorilor/reciclatorilor ... (vezi toată discuția)