Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Deseuri agenti economici
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Deseuri agenti economici

Buna ziua,
O firma este inregistrata in Registrul Producatorilor si Importatorilor de EEE, si, in acest sens, transmite lunar Declaratia privind declararea ambalajelor introduse pe piata.
Aceasta firma are contract cu o societate pentru colectarea deseurilor din hartie, carton si peturi, pentru care o data la 3 luni factureaza aceste deseuri (vanzare deseuri predate). Am intels ca si pentru acestea trebuie depusa o declaratie o data pe an insa nu stiu ce declaratie, stie cineva sa ma lamureasca despre acest subiect?
Multumesc
In mare (situatia prezentata ofera prea putine informatii) aveti urmatoarele obligatii:
1. de a asigura finantarea colectarii si reciclarii DEEE pentru EEE introduse pe piata
2. de a declara la AFM lunar si de a plati anual pentru ambalajele introduse pe piata.
3. de a informa la inceputul anului AFM-ul daca va indepliniti obligatiile privind ambalajele introduse in mod individual
4. Raportare anuala la APM privind EEE introduse pe piata
5. Raportare anuala la APM privind ambalajele introduse pe piata
6. Raportare anuala la APM privind evidenta gestiunii deseurilor (declaratia de care intrebati dvs.)
7. Formulare de transport (anexa 3 sau anexa 2 daca e cazul) la predarea deseurilor
8. obligatiile ce deriva din Legea 211/2011: colectare selectiva, responsabil de mediu, audit de deseuri si plan de reducere a deseurilor generate, ierarhia deseurilor, etc.