avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie de umezeala de la vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie de umezeala de la vecin

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa oblig vecinul de deasupra mea sa repare fisura din perete prin care se infiltreaza umezeala pe peretele meu.In timpul iernii cand afara este umezeala foarte mare,se formeaza mucegai care se extinde si pe tavanul meu. Zidul in cauza este si orientat spre nord. Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: tiberiu8mai , utilizator 23:00, 20 Iunie 2013
Zidul exterior este parte comuna a imobilului, obligatia de reparare este in sarcina tuturor proprietarilor.
Daca este vorba despre zid de exterior, al imobilului acesta reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie sa analizeze responsabil situatia astfel incat sa decida strategia de urmat
De regula executia de hidroizolatii imobil, implica efort financiar substantial si se dispune de catre adunarea generala a proprietarilor
Multumesc !
Multumesc !
să formulaţi o cerere scrisă (în 2 exemplare) adresată Asociaţiei de proprietari si s-o depuneţi cu număr de înregistrare (opriţi un exemplar înregistrat).Descrieti scurt si clar problema, vătămările proprietăţii dvs. si solicitati : 1) interventia IMEDIATÃ a sociatiei de a repara defecţiunea ; 2) să vă comunice în scris soluţionarea cererii dvs.

Alte discuții în legătură

Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)
Reparatie terasa bloc iuliutza22 iuliutza22 Am si eu o mare problema. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 8 etaje iar iarna trebuie sa indur un mucegai de cateva degete grosime, vreo 15 cm latime si ... (vezi toată discuția)
Plafonul balconului sorinn007 sorinn007 buna ziua locuiesc intr-un bloc din sectorul 3, la etajul 9. La fiecare ploaie apa se infiltreaza prin plafon (prin marginea din exterior datorita gaurilor ... (vezi toată discuția)