Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 contracte de munca la aceeasi unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 contracte de munca la aceeasi unitate

Daca am post de contabil si desfasor activitatea in departamentul contabil-financiar intr-o societate si pe linga aceasta functie mi s-a mai dat si departamentul de resurse umane, pot sa mai fac inca un contract cu 2 ore pentru a putea acoperi aceasta activitate si a fi retribuita corespunzator?
Desigur. Potrivit art 35 Codul Muncii orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
Un salariat poate executa doua (sau mai multe) contracte individuale de munca, in relatie contractuala cu acelasi angajator.
art. 35 alin. (1) din Codul muncii: „Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea .

Din textul de lege citat reiese ca :
- se vor putea cumula contracte cu norma intreaga cu contracte cu timp partial, dar chiar si cu un alte contracte cu norma intreaga;
- se vor putea cumula c.i.m. nu numai pentru activitati diferite, dar chiar si contracte de munca care se refera la desfasurarea de aceleeasi activitati