Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare inspector resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare inspector resurse umane

Cum este mai corect:
1.Pot pastra incadrarea de economist in cadrul Financiar Contabilitate si sa preiau prin decizie interna departamentul de resurse umane ( am si cursul pt inspector resurse umane)?
2. Sau ma incadrez pe cod cor inspector resurse umane si preiau si responsabilitatile unui economist ,?
Departamentul de resurse umane nu are alt inspector iar in organigrama ar fi un post liber daca eu nu trec pe acest post.
Codul Muncii prevede la art.35 dreptul salariatului de a cumula mai multe functii la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

Codul muncii, art.35 :
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.

Prin urmare, puteti cumula cele doua functii.
Deci este nevoie de 2 contracte individuale de munca?
Asa cum reiese din codul muncii , da.
Buna ziua!
Se pot incheia 2 CIM, la aceeasi unitate, cu norma intreaga unul si cu timp partial (4ore) programul de lucru al unitatii fiind. 8 - 16....?
Codul muncii, art.35 :
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.

Prin urmare, puteti cumula doua functii la acelasi angajator, in baza a doua c.i.m. diferite.