Forum Discuţii juridice Achiziţii publice oferte egale on-line
Discuție deschisă în Achiziţii publice

oferte egale on-line

Va rugam sa ne precizati cum procedăm in cazul in care doua sau mai multe oferte clasate pe primul loc au preţuri egale urmare a ofertarii online la o procedura de achizitie publica cu etapa finala Licitatie Electronica. Precizam ca in cadrul Fisei de date a achizitiei vor fi prevazute urmatoarele informatii:
- Licitatia electronica se va desfasura intr-o singura runda; durata rundei : 1 zi lucratoare ; elementele ce vor face obiectul procesului repetitiv de ofertare - pretul ofertat, in lei fara TVA. In cursul licitatiei electronice ofertantii nu vor avea informatii asupra numarului participantilor sau ofertelor. Data inceperii rundei electronice va fi transmisa in scris tuturor ofertantilor calificati. Pot participa la licitatia electronica toti ofertantii calificati care sunt inscrisi in SEAP. In cadrul licitatiei electronice ofertantii participanti nu pot decat sa imbunatateasca ofertele financiare depuse anterior organizarii acestei faze. In cazul in care ofertantul declarat admis nu modifica in cadrul licitatiei electronice pretul, la stabilirea clasamentului final este luata in considerare oferta depusa initial conform criteriului de atribuire stabilit. Dupa runda de licitatie electronica operatorii care si-au imbunatatit oferta economica, au obligatia ca in termen de trei zile lucratoare sa transmita autoritatii contractante toate documentele in care se reflecta modificarea pretului : formularul de oferta, liste de cantitati, centralizatoare, etc.
In general la verificare, ANRMAP solicita introducerea precizarii ca ofertantii de pe primul loc cu pret egal vor fi invitati sa depuna o noua oferta in plic inchis, ptr. a fi departajati.

Din cate cunosc, la licitarea online, sistemul nu permite existenta a doua oferte egale. In cadrul licitatiei electronice, cel ce vrea sa treaca pe primul loc trebuie sa introduca un pret superior celui aflat in acel moment pe primul loc ptr. a fi primita de sistem.
vlad nicolae, moderator