Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... leasing/insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

leasing/insolventa

as avea nevoie si eu de niste opinii. in conditiile in care utilizatorul unui bun intr-un contract de leasing intra in procedura de insolventa, insa de comun acord finantatorul si utilizatorul stabilesc sa mentina in vigoare contractul de leasing, care este suma cu care se va inscrie la masa credala finantatorul facturile restante pana la data deschiderii procedurii urmand ca restul sumelor nerecuperate sa fie prinse in tabelul definitiv in caz de faliment sau se inscrie direct cu toata suma (adica total rate +dobanda)? multumesc mult.
Buna ziua.in opinia mea continuarea contractului de lesing se face doar de catre lichidator.In schimb nu cred ca ar mai existat vreun motiv de continuare a contractului de leasing in aceasta situatie
continuarea contractului de leasing s-a facut cu acordul lichidatorului deoarece utilajul achizitionat prin leasing reprezinta linia principala de fabricatie. fara acest utilaj societatea nu ar avea sanse de reorganizare. dilema mea este in acest caz care este suma cu care ma inscriu la masa credala in tabelul preliminar.