Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme asociatia de proprietari

am si eu o intrebare...
in urma cu un an de zile doamna de la asociatia de proprietari s-a hotarat impreuna cu vecinul ei sa efectueze o lucrare de izolatie pe acoperisul blocului. a contactat telefonic locatarii de la etajul 4 sa ii ducem o anumita suma de bani necesara pentru reparatie. noi ne-am conformat. a venit vecinul, a facut ce a facut pe bloc si la prima ploaie ne-a nenorocit. de atunci i-am spus de nenumarate ori doamnei de la asociatie si omului care a efectuat izolatia sa faca ceva ca ne ploua. dupa un an am reusit sa ne recuperam banii dar am ramas cu casele distruse. ma intereseaza daca putem actiona, pe cale legale, intr-un anumit mod pentru a ne repara casele distruse de ploaie.
In situatia mentionata factorul cauzator al prejudiciului suferit nu este ploaia ci interventia neautorizata si de proasta calitate a omului care a efectuat izolatia
Terasa imobilului este parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Astfel de lucrari care necesita un aport financiar apreciabil,se dispun de catre adunarea generala
In cazul dvs,initial sesizati oficial presedintele de asociatie,verificati existenta de raport juridic legal intre executant si beneficiar
Conditionat de existenta contractului de executie hidroizolatie care trebuie sa fie urmat de PV receptie si certificat de garantie,aveti dreptul sa solicitati executantului sa dispuna remedierea lucrarii
Daca nu exista incheiat contract de executie hidroizolatie,va confruntati cu o situatie delicata,pe care o puteti depasi si puteti sa solicitati daune executantului,numai prin instanta,
cu executare de expertiza tehnica
aceasta lucrare a fost executata fara a ne oferi nicio garantie. cred ca nici firma de constructii nu are. deci nu avem garantie, nu a existat receptie si nici proces verbal desi i-am adus la cunostinta doamnei administrator ca lucrarea nu este bine facuta. deci, in concluzie noi locatarii afectati vrem sa ne repare casele. se poate face ceva?