Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen de raspuns 30 de zile, ce se poate face dupa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen de raspuns 30 de zile, ce se poate face dupa (asociatie de locatari)

Buna ziua tuturor,
inainte de a pune intrebare o mica explicatie a problemei.
*locuind la ultimul etaj si avand probleme recurente cu izolatia m-am hotarat sa refac izolatia pe bloc (cam jumatate de bloc...din mai multe cauze...).
fiindca vrea sa recuperez macar jumatate din banii chaltuiti am depus la asociatia de locatari o cere (multumesc acestui site) prin care cer sa se ia masuri pentru a repara izolatia conform legii...

problema este ca au trecut cele 30 de zile de la luarea la cunostina de catre presedintele asociatiei si nu am primit nici un raspuns.
Vrand sa fac o teaba cat mai buna, am apelat la o firma care sa-mi garanteze izolatia macare 10 ani si sunt dispus sa platesc eu diferenta intre ce ar putea gasi asociatia ca firma sa repare pe terasa blocului si suma pe care o voi plati.

intrebarea mea este : in cazul in care asociatia de locatari nu va mai fii de acord sa plateasca (sa fie impartita suma pe ansamblul locatarilor blocului) acesti bani, sunt in masura sa apelez la justitie si sa pot avea castig de cauza?

va multumesc din avans pentru timplu acordat.
sandu.
Asociatia de proprietari în solidar cu ceilalți coproprietari care nu au vrut să plătească, pe baza facturilor și a devizelor de lucrări pot fi chemați în instanță și se poate obține pe cale judecătorească suma respectivă
În plus președintele și administratorul au ca sarcină luarea tuturor măsurilor pt. repararea și menținerea părților comune.., neluarea de măsuri- contravenție-art. 56alin.1.AL.l.230/2007 actualizată în 2014. Arătați-le și această variantă
Puteți face sesizare și la ISC
1-Atentie sporita cu demararea d elucrari la partea comuna fara acordul asociatiie de proprietari si fara incheierea de documente asiguratorii
Nu se recomanda executarea de hidroizolatii partiale pe terasa imobil de locuit in comun,.nu asigura efectul dorit si nu beneficiaza de garantie
ca sa puteti solicita recuperare c/v executie hidroizolatie terasa,este necesar ca toate formalitatile de executie sa fie incheiate intre executant si beneficiar =asociatia de proprietari
2-Nu este obligatoriu ca asociatia de proprietari sa dispuna recuperare c/v executie hidroizolatie parte comuna fara acordul asociatiei
Trebuie acordata foarte mare atentie la demararea executarii de hidroizolatie parte comuna,pentru ca la recuperare suma executie, se presupune ca sunt obligati toti proprietarii-care insa au dreptul sa ridice pretentii vis-a-vis de calitate,de documente legale,de garantie
3-
Puteți face sesizare și la ISC
ISC nu se implica in astfel de situatii
mai mult daca nu exista acordul asociatiie de proprietari poate aplica sei amenda proprietarului care a inteles sa intervina pe partea comuna sa execute reparatii partiale prin initiativa privata
ISC- ART. 56 a L.230/2007 actualizată
(4)Constatarea contraventiilor prevazute de prezenta lege, facuta la sesizarea oricarei persoane interesate, precum si aplicarea sanctiunilor corespunzatoare se fac de catre persoanele imputernicite de Inspectoratul de Stat in Constructii si de Ministerul Internelor si Reformei Administrative, de primari sau de imputernicitii acestora
Prin urmare, d-l se poate adresa ISC cu o sesizare în acest sens
Parerea mea ca ar trebui sa formulati actiune in instanta de obligare a asociatiei sa faca hidroizolatia blocului si in caz ca nu rezolva sa fiti dvs autorizat sa o reparati si sa va recuperati banii de la asociatie.
@liamic43

Perfect de acord cu dvs privitor la competentele ISC-nimeni nu contesta dreptul oricarei persoane interesate -in cazul cazurilor intemeiate-de a sesiza oficial autoritatile abilitate
Subiectul deschis discutiei se refera strict la reparatie terasa necirculabila imobil de locuit in comun,or autoritatea ISC intervine in cazul in care in imobilele de locuit in comun au fost executate interventii neautorizate asupra structurii de rezistenta a imobilului-aspect care nu face obiectul discutiei
Terasa/acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Este cunoscut ca astfel de lucrare de reparatii necesita fonduri financiare substantiale-care ju sunt la indemana tuturor asociatiilor de proprietari-mai ales ca sunt multe care nici nu realizeaza fondurile de rulment si de reparatii
Pe de alta parte,dispozitia in vigoare prevede criterii concrete de executie lucrari la parti comune,inclusiv sanctiunea neachitarii d/v reparatii in cazul in care nu sunt intrunite toate conditiile prevazute de legiutor
In cazul in care un proprietar se ridica cu pretentia si impune la plata c/v reparatie parte comuna,proprietarii sunt indreptatiti sa conditioneze plata individuala daca au fost respectate dispozitiile in domeniu
HG nr 1588/2007 art 22 (9) Pentru lucrarile privind proprietatea comuna, administ
ratorul, tinând seama de pret, durata de executie si calitate, supune spre analiza, selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerintele, în vederea executarii lucrarilor, conform legislatiei în vigoare, potrivit art. 37 din Legea nr. 230/2007.
În caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plata.