avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare prenume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare prenume

Buna ziua.Am si eu o fetita de 2 ani careia i- am dat numele de Ema.Ulterior mi- am dat seama ca era mai bine sa-i fi scris Emma( cu doi de m),pt frumusetea numelui si etimologia lui.Am inceput demersurile pe cale administrativa,am primit si publicarea de la monitorul oficial,iar doamna de la primarie nu stie la ce articol sa incadreze.Ce ma sfatuiti sa mai fac?este posibil sa nu-mi accepte cererea in final?
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 18:45, 25 Iunie 2013
Ei nu stie d.na la ce sa va incadreze. La art.4 , alin.2, lit m din OUG 41/2003 republicata.
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2013
Justitiarul711, utilizator
Poate aici.. ziceti ca ati vrut de la inceput Emma si s-a inteles gresit si a iesit Ema.

c) cand, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale in materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, in baza carora au fost eliberate alte acte (de studii, livret militar, carte de munca, etc);
Ar fi culmea ca fetitei cand se va face mare sa-i placa mai mult Ema.. ar fi o semnatura mai frumoasa :).
Schimbarea prenumelui minorului se poate cere oricând.


Poate pentru schimbarea prenumelui, n-ar trebui o motivatie temeinica.
gi-jane2 a scris:

Poate aici.. ziceti ca ati vrut de la inceput Emma si s-a inteles gresit si a iesit Ema.

c) cand, din neatentia ofiterilor de stare civila ori ca urmare a necunoasterii reglementarilor legale in materie, au fost efectuate mentiuni gresite in registrele de stare civila ori au fost eliberate certificate de stare civila cu nume eronate, in baza carora au fost eliberate alte acte (de studii, livret militar, carte de munca, etc);
Ar fi culmea ca fetitei cand se va face mare sa-i placa mai mult Ema.. ar fi o semnatura mai frumoasa :).
Schimbarea prenumelui minorului se poate cere oricând.


Poate pentru schimbarea prenumelui, n-ar trebui o motivatie temeinica.


Nu poate fi considerata o neatentie a ofiterului de stare civila din moment ce in constatatorul medical de nastere si in registrele de stare civila cu privire la nastere scrie negru pe alb Ema. Eu zic ca cel mai simplu este art.4, lit.m .
La asta cu certificatul constatator nu m-am gandit si nici n-a fost frumos din partea mea sa dau vina pe ofiteri c-au fost neatenti :)
la m avem
m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.

de unde ar rezulta ca tot ar trebui temeinic justificat
Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2013
gi-jane2, moderator
La toate incadrarile trebuie sa aduca o justificare temeinica. Una dintre ele ar fi aceea ca este de nationalitate maghiara, unde in ortografia limbii maghiare se scrie prenumele Ema cu 2 m. Alta ca matusa, nasa, dupa care i-a pus prenumele este cu 2 m, daca are o nasa Emma??? Sau pur si simplu este o dorinta a ambilor parinti si punct. Nu cred ca nu le-ar aproba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corectarea numelui in certificatul de nastere madalina_petrut madalina_petrut Ma numesc Popa (cas. Petrut) Ioana Madalina si sunt studenta in anul 6 la UMF Tg.Mures. Problema mea este urmatoarea: in certificatul de nastere prenumele de ... (vezi toată discuția)
Rog urgent! neconcordanta prenume Costi1991 Costi1991 Buna ziua, am o problema cu prenumele in certificatul de nastere, s-a facut o greseala si de acolo au inceput problemele care s-au constatat tocmai acum la ... (vezi toată discuția)
Filiatia Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Urmatoarea situatie: un copil nascut din afara casatoriei. Copilul poarta numele tatalui. Mama copilului doreste sa schimbe numele de familie al copilului dupa ... (vezi toată discuția)