Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa concediu medical

un salariat care a avut concediu medical din ianuarie 2013 pana in iunie 2013,solicita concediul de odihna incepand cu luna iulie...se poate acorda?!
multumesc!
Da, i se poate acorda Co.

Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Concediu medical nu mai afecteaza durata CO.
Detalii gasiti aici:
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc
Dar, din ce am citi , nu-mi pot da seama daca se poate acorda integral ,CO?
Practic nu a lucrat nici macar o zi;poate pana la sfarsitul anului sa mai beneficieze de concediu medical....atunci?!
Poate sa ia intreg CO .
MULTUMESC!