Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical dupa concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical dupa concediu fara plata

buna ziua
am fost in concediu fara plata 1 an,timp in care contractul meu de munca a fost suspendat.As dori sa stiu cand,si daca imi pot lua concediu medical,intrucat,mi-am fracturat mana,,.Ar trebui sa reincep munca in data de 5 iulie cand mi se termina concediul fara salariu.
Va multumesc.
Depinde de codul de pe certificatul medical. Conf art 9 OUG 15/2005 asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA.
Chiar daca aveti CIM suspendat pt CFS(cu acordul partilor), in caz de incapacitate temp de munca, fiind o suspendare de drept, aceasta prevaleaza.