Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Mod de calcul redeventa actualizata cu rata inflatiei!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Mod de calcul redeventa actualizata cu rata inflatiei!

Cum se calculeaza redeventa anuala pentru un teren reprezentand pasuni, concesionat prin negociere directa de la o primarie? Mentionez ca valoarea anuala a redeventei se actualizeaza cu rata inflatiei.
Va multumesc!
aura38, utilizator
Modul de calcul al redeventei se stabileste de catre autoritatea locala conform OUG 54/2006 - cu modificarile si completarile ulterioare- art 4, alin 2 , prin Hotarare de Consiliu Local.
In cazul in care in HCL si mai apoi in contract este prevazuta actualizarea redeventei anuale cu indicele de inflatie, atunci la inceputul fiecarui an redeventa anului precedent va fi actualizata cu rata inflatiei - comunicata de Institutul National de Statistica :
[ link extern ]

Ca exemplu :
Redeventa pe anul 2012=300 lei
Rata inflatiei pe ultimele 12 luni ( dec 2011-dec 2012) conform comunicatui de presa al INS din ianuarie 2013 a fost de 3,33%
Redeventa pe anul 2013 va fi = 300+300*3,33%= 300+9,99=>310 lei

Cititi aceasta Hotarare de Consiliu si expunerea de motive :
[ link extern ]
Buna ziua
ma intereseaza si pe mine subiectul.
Si in 2014 redeventa cat va fi?
va fi 300 lei X rata inflatiei 2013
sau 310 X rata inflatiei?
Multumesc
Redevența anului precedent va fi indexată cu rata inflației(în exemplul dat, va fi indexată redevența din 2013 adică 310).