Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua ,

Sunt nascuta in 17.09.1959 . Sunt angajata cu carte de munca din luna aprilie

1978 . Am incheiat contractul de munca la 30.06.2013 . La ce varsta ma pot

pensiona anticipat ?
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in martie 2021;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016.

3. Daca ati avut contract individual de munca din aprilie 1978 si pana in la 30.06.2013 ar fi un stagiu de cotizare efectiv de 35 de ani si 1 luna.

4. - Daca veti opta pentru pensia anticipata partiala diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- In martie 2021 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.