Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie pensie limita de varsta

Buna ziua ,
sunt in situatia de a contesta decizia de pensie pentru limita de varsta pentru motivul ca nu au fost luate in calcul toate veniturile
dupa primirea deciziei am depus in termenul legal contestatie la Comisia Centrala de contestatii , dar cu toate ca au trecut 70 zile ( termenul de raspuns fiind 45 zile + 5zile )nu am primit nici un raspuns
Aceasta fiind situatia va rog daca pot primi raspunsul la urmatoarele intrebari :
1. pot deschide actiunea in justitie fara raspunsul scris de la comisia de contestatii si daca nu , cat mai trebuie sa astept ?
2.in conditiile ultimelor modificari legislative , pentru inceperea actiunii la tribunal , in situatia mea este nevoie de mediere ?
multumesc anticipat
Va trebui sa asteptati pana ce primiti raspuns la contestatia facuta de dvs. la Comisia centrala de contestatii. Sunt intarzieri de raspuns la contestatii facute in urma cu 7-8 luni, datorita volumului imens de munca (dupa spusele ministrului muncii la tv).
Puteti sa intrati pe site-ul CNP si sa puneti o intrebare, referitor la stadiul contestatiei dvs. Este posibil sa se rezolve mai repede.
In instanta nu puteti deschide actiune decat dupa ce primiti raspuns de la Comisia centrala de contestatii.
Actiunea in instanta este precedata de participarea la sedinta de informarea despre mediere.
Puteti chema in instanta casa de pensii,fara a primi raspunsul de la Comisia de Contestatii,conform art 150(4). Medierea va intra in vigoare incepand cu 01. 08. 2013.
in cazul litigiilor de asigurari sociale, nu este necesara parcurgerea procedurii prealabileprivind medierea.
puteti sa-mi indicati temeiul legal de unde reiese ca nu este necesara medierea ?
multumesc
Concret, potrivit art. 601 din Legea nr. 115/2012, procedura prealabila instantei de judecata va fi obligatorie:

in domeniul protectiei consumatorilor, cand consumatorul invoca existenta unui prejudiciu ca urmare a achizitionarii unui produs sau unui serviciu defectuos, a nerespectarii clauzelor contractuale ori garantiilor acordate, a existentei unor clauze abuzive cuprinse in contractele incheiate intre consumatori si operatorii economici ori a incalcarii altor drepturi prevazute in legislatia nationala sau a Uniunii Europene in domeniul protectiei consumatorilor;
in materia dreptului familiei (neintelegerile care tin de continuarea casatoriei, partajul de bunuri comune, exercitiul drepturilor parintesti, stabilirea domiciliului copiilor, contributia parintilor la intretinerea copiilor sau orice alte neintelegeri care apar in raporturile dintre soti cu privire la drepturi de care ei pot dispune potrivit legii);
in domeniul litigiilor privind posesia, granituirea, stramutarea de hotare, precum si in orice alte litigii care privesc raporturile de vecinatate;
in domeniul raspunderii profesionale in care poate fi angajata raspunderea profesionala, respectiv cauzele de malpraxis, in masura in care prin legi speciale nu este prevazuta o alta procedura;
in litigiile de munca izvorate din incheierea, executarea si incetarea contractelor individuale de munca;
in litigiile civile a caror valoare este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la Registrul Comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedurile prevazute la art. 999-1018 din Codul de procedura civila;
in cazul infractiunilor pentru care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate si impacarea partilor inlatura raspunderea penala, dupa formularea plangerii, daca faptuitorul este cunoscut sau a fost identificat, cu conditia ca victima sa isi exprime consimtamantul de a participa la sedinta de informare impreuna cu faptuitorul.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook