Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie pensie limita de varsta

Buna ziua ,
sunt in situatia de a contesta decizia de pensie pentru limita de varsta pentru motivul ca nu au fost luate in calcul toate veniturile
dupa primirea deciziei am depus in termenul legal contestatie la Comisia Centrala de contestatii , dar cu toate ca au trecut 70 zile ( termenul de raspuns fiind 45 zile + 5zile )nu am primit nici un raspuns
Aceasta fiind situatia va rog daca pot primi raspunsul la urmatoarele intrebari :
1. pot deschide actiunea in justitie fara raspunsul scris de la comisia de contestatii si daca nu , cat mai trebuie sa astept ?
2.in conditiile ultimelor modificari legislative , pentru inceperea actiunii la tribunal , in situatia mea este nevoie de mediere ?
multumesc anticipat
gigipopa a scris:
Actiunea in instanta este precedata de participarea la sedinta de informarea despre mediere.

Participarea la şedinţa de informare privind avantajele medierii nu este obligatorie în litigiile vizând drepturile de pensie pentru că acestea sunt drepturi de care părţile nu pot dispune. În plus, vă rog să aveţi în vedere ce scris sv.cristian mai sus.
multumesc pentru raspunsuri