avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Carnetele de la C.E.C(Libret de economii cu dobanda)
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Carnetele de la C.E.C(Libret de economii cu dobanda)

Legat de carnetele de CEC-pe care s-au de pus banii in 1983 si 1985 ,cei de la CEC in anul 2013 considera ca valoare trebuie diminuata de exemplu la suma de 2000 lei depusi la CEC in 1983,actualmente considerea ca iti revine suma de 50 de bani.Va rog mult sa imi explicati ce se poate face in mod legal si in baza a ce documente?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:14, 1 Iulie 2013
Sa faceti ce ?
2000 cat ati depus, dupa denominare inseamna 0.2 lei adica 20 de bani.. pana la 50 de bani, va dau dobanda :)
Multumesc..........................dar ce valoare aveau in 1983?ce suma era atunci si acum ?ce?nu pricep?Multumesc
Tineti cont si de inflatie, banca nu indexeaza sumele depuse de client pentru a le pastra puterea de cumparare din momentul depunerii si pana la restituire.
Suma a fost la dispozitia dvs, puteati s-o retrageti dupa revolutie cand ati vazut ca preturile au luat-o razna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani depusi la cec in 1988 oltul oltul bunicul meu a depus in cec in 1988 pe numele meu 5000 de lei...azi am fost la cec sa vad ce e acolo si am primit 51 lei....imposibil..pot sa dau in judecata ... (vezi toată discuția)
Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)
Libret economii florinvw4 florinvw4 Buna ziua, am o intrebare : am un Libret de economii eliberat in 1988, pe care am o suma de bani .Mai este valabil? Va multumesc . (vezi toată discuția)