Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier - PV Politie - leziuni medicale ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier - PV Politie - leziuni medicale constatate ulterior

Buna ziua,

Accident rutier intre 2 parti, provocat urmare a neacordarii de prioritate, politia a venit la fata locului, a intocmit Proces-Verbal. S-a deschis dosar de dauna la Asiguratorul RCA al vinovatului ca urmare a prejudiciului material suferit. Ulterior accidentului, la 2 zile, persoana pagubita a resimtit afectiuni medicale, s-a prezentat la medicul legist, s-a eliberat certificat cu 14 zile ingrijiri medicale. Asiguratorul RCA al vinovatului sustine ca daca nu reiese vatamarea corporala din PV emis de politie nu se pot despagubii cheltuielile medicale (spital, medicamente, rmn, etc...), desi a fost prezentat si atasat la dosar certificatul medico-legal.
Am inteles ca in cazul pretentiilor morale este necesara actiune in instanta insa in cazul de fata nu este necesar.

Va rog sfaturi/pareri cu privire la procedura de urmat.

Cu stima.
Mergeti atunci si depuneti plangere penala.
Multumesc pentru raspuns,
Sa inteleg ca fara plangerea penala, nu se pot recupera cheluielile medicale de la Asiguratorul de raspundere civila a vinovatului ?