avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum obtin un duplicat dupa actul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum obtin un duplicat dupa actul de proprietate

Buna ziua,
sunt casatorita si despartita in fapt, am un imobil dar actele au ramas la sot si nu imi pot face buletin de identitate care urmeaza sa expire, nu putem comunica si nu gasesc intelege toate actele le-a ascuns. ce pot face?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 14:45, 12 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
dacă imobilul e moștenit, adresati-vă notarului care a dezbătut succesiunea. Titlul de proprietate in acest caz e certificatul de mostenitor
Ultima modificare: Miercuri, 11 Ianuarie 2023
adriandimitriu, utilizator


Florica Carapalea a scris:

Bună seara ! Pot scoate duplicat al actului original al imobilului rămas de la tatăl defunct?

Este vb de soțul meu Carapalea Liviu.,moștenitor de drept.Nora surorii lui,a pus stăpânire pe actul casei ,fără niciun drept și trebuie sa-si schimbe buletinul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
raspunsul e acelasi, doar ca acum cel care face solicitarea este sotul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare si cadastru - copii legalizate si utilizarea lor... ContSters227521 ContSters227521 Buna ziua, Am contractul de proprietate dar nu am intabularea si cadastrul (le-am pierdut)... #-o si nu stiu unde si cui sa ma adresez pentru a le obtine... ... (vezi toată discuția)
Copie contract v-c de la cadastru sasa23 sasa23 Buna,pentru a obtine o copie la un ctr de vanzare cumparare oficiul cadastru poate emite aceast act in baza unei cereri,va rog? (vezi toată discuția)
Succesiunea tine loc de act de proprietate eueu1 eueu1 2 soti proprietari.Sotul moare.Se face succesiunea.Copii cedeaza pt mama ramasa in viata.Daca nu mai exista actul de proprietate cu care au cumparat sotii la ... (vezi toată discuția)