Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE PERSOANA FIZICA PENTRU DEBITE PERSOANA ...
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE PERSOANA FIZICA PENTRU DEBITE PERSOANA JURIDICA

Am o masina inmatriculata pe un cabinet individual medic, care are un CIF. Am fost sanctionat cu amenda pentru lipsa rovinieta, iar executorul mi-a infiintat poprire pe contul personal, deschis pe baza unui CNP. Este legal?
va multumesc!
Cabinetul individual este constituit ca si PFA? PFA-ul nu are personalitate juridica, nu are patrimoniu. patrimoniul sau este si al persoanei fizice. PFA-ul nu poate fi executat silit de creditorii pf-ului, pe patrimoniul de afectatiune, invers se poate. Este legal.