avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare de posesie

Buna ziua,
Am si eu cateva nelamuriri.
Am avut un contract de inchiriere cu o firma pentru un spatiu comercial, eu persoana fizica.
Chiriasul nu a platit chiria, utilitatile (apa, gaze, lumina) si a creat o paguba insemnata: unilitati - 2000 euro, chirii neachitate - 3000 euro.
De asemenea am un alt chirias care doreste inchirierea acestui spatiu dar nu pot.
Am reziliat in ianuarie contractul pentru nerespectarea lui dar chiriasul refuza sa paraseasca spatiul chiar daca nu mai functioneaza (nu poate fara utilitati).
Am trimis scrisore recomndata cu confirmare de primire sa paraseaca imobilul dar nu a avut nici un efect.
Nelamurirea mea este urmatoarea:
1. Pot sa intru in spatiu sa schimb ialele si sa inchiriez altuia si sa depozitez bunurile ramase?
2. Pot sa fac plangere de tulburare de posesie?
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: edward_zone , utilizator 13:23, 4 Iulie 2013
Daca locatarul sau ocupantul notificat refuza sa evacueze imobilul locatorul sau proprietarul va solicita instantei sa dispuna, prin hotarare executorie, evacuarea imediata a locatarului sau ocupantului din imobil, pentru lipsa de titlu.
Procedua de evacuare e prevazuta in titlul XI , capitolul II Cod procedura civila.
Am termen peste 5 luni.
Ce fac in timpul asta?
Platesc penalitati la utilitati?
Sau mai adancesc datoria?

[Va rog nu mai citati mesajele anterioare. Folositi butonul Raspunde]
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2013
Admin, administrator
Pot sa intru in imobil si sa evacuez bunurile?
Pot sa depun plangere pentru tulburare de posesie?
Care varianta este mai buna?
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2013
Admin, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot proceda pentru a scoate un chirias dintr-un apartament proprietate personala??? raco raco Detin un apartament proprietate personala , si timp de cativa ani a fost inchiriat aceleeasi persoane dar fara contract de inchiriere. La sfarsitul lunii ... (vezi toată discuția)
Chiriasi ce refuza parasirea locuintei brgp123 brgp123 Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am cumparat o garsoniera in care locuiau chiriasi, fara forme legale, acestia refuza eliberarea acesteia sub ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am un imobil( o casa) data în chirie. contractul ... gabrielagaburici gabrielagaburici Buna ziua. Am un imobil( o casa) data în chirie. Contractul este făcut cu o persoana juridică ( o firma) pe o perioadă de 1 an, cu posibilitatea de ... (vezi toată discuția)