Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburare de posesie

Buna ziua,
Am si eu cateva nelamuriri.
Am avut un contract de inchiriere cu o firma pentru un spatiu comercial, eu persoana fizica.
Chiriasul nu a platit chiria, utilitatile (apa, gaze, lumina) si a creat o paguba insemnata: unilitati - 2000 euro, chirii neachitate - 3000 euro.
De asemenea am un alt chirias care doreste inchirierea acestui spatiu dar nu pot.
Am reziliat in ianuarie contractul pentru nerespectarea lui dar chiriasul refuza sa paraseasca spatiul chiar daca nu mai functioneaza (nu poate fara utilitati).
Am trimis scrisore recomndata cu confirmare de primire sa paraseaca imobilul dar nu a avut nici un efect.
Nelamurirea mea este urmatoarea:
1. Pot sa intru in spatiu sa schimb ialele si sa inchiriez altuia si sa depozitez bunurile ramase?
2. Pot sa fac plangere de tulburare de posesie?
Ce ma sfatuiti?
Multumesc anticipat!
Daca locatarul sau ocupantul notificat refuza sa evacueze imobilul locatorul sau proprietarul va solicita instantei sa dispuna, prin hotarare executorie, evacuarea imediata a locatarului sau ocupantului din imobil, pentru lipsa de titlu.
Procedua de evacuare e prevazuta in titlul XI , capitolul II Cod procedura civila.
Am termen peste 5 luni.
Ce fac in timpul asta?
Platesc penalitati la utilitati?
Sau mai adancesc datoria?

[Va rog nu mai citati mesajele anterioare. Folositi butonul Raspunde]
Admin, administrator
Pot sa intru in imobil si sa evacuez bunurile?
Pot sa depun plangere pentru tulburare de posesie?
Care varianta este mai buna?
Admin, administrator